18.08.2008 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 18.08.2008, sygn. ITPB3/423-296/08/MT, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB3/423-296/08/MT

Czy przewalutowanie pożyczki z waluty obcej na walutę polską może, na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, skutkować w momencie przewalutowania powstaniem po stronie Pożyczkobiorcy przychodów lub kosztów uzyskania przychodów z tytułu odpowiednio dodatnich lub ujemnych różnic kursowych? Czy w momencie spłaty pożyczki, która w wyniku przewalutowania tej pożyczki nastąpi w walucie polskiej, dojdzie do powstania po stronie Pożyczkobiorcy przychodów lub kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 13 maja 2008 r. (data wpływu 21 maja 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych przewalutowania i spłaty pożyczki zaciągniętej w walucie obcej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 maja 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych przewalutowania i spłaty pożyczki zaciągniętej w walucie obcej.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe.

W dniu 22 czerwca 2006 r. V. Sp. z o. o. zawarła umowę pożyczki z K. z siedzibą w Danii. Celem pożyczki było sfinansowanie wydatków związanych z realizacją inwestycji w zakresie budowy zakładu produkcyjnego okien aluminiowo drewnianych. Na podstawie powyższej umowy, Pożyczkodawca udzielił Spółce pożyczki w koronach duńskich (dalej DKK). Kolejne raty pożyczki były przekazywane przez Pożyczkodawcę w DKK na rachunek walutowy Spółki na przestrzeni lat 2006 2007. W 2008 r. strony transakcji zawarły aneks do umowy pożyczki, na podstawie którego pożyczka została przewalutowana z DKK na walutę polską (dalej PLN). W momencie przewalutowania pożyczki, Spółka nie dysponowała na swoim rachunku walutowym środkami z pożyczki (tj. do tego momentu wszystkie środki zostały przez Nią wykorzystane). Transakcja przewalutowania objęła także odsetki od pożyczki naliczone na dzień dokonania przewalutowania. Strony dokonały przewalutowania zobowiązania z tytułu pożyczki (tj. zarówno kapitału pożyczki, jak i odsetek naliczonych na ten dzień) na PLN w oparciu o kurs Duńskiego Banku Narodowego, obowiązujący w dniu dokonania przewalutowania. Dla celów podatku dochodowego od osób prawnych Spółka rozlicza różnice kursowe w oparciu o zasady przewidziane w art. 15a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne