31.08.2007 Podatki

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 31.08.2007, sygn. BP/443-35/07, Urząd Skarbowy Poznań-Grunwald, sygn. BP/443-35/07

Czy zwalnia się od podatku od towarów i usług transakcje sprzedaży prawa użytkowania wieczystego gruntu (działki budowlanej) wraz z posadowionym na niej budynkiem?

Pytanie podatnika

Z przedstawionego w złożonym wniosku stanu faktycznego, wynika iż Spółka nabyła prawo użytkowania wieczystego działki wraz z prawem własności posadowionego na nim budynku w 2007r. od innej spółki z o.o. Nabycie nastąpiło za cenę nie zawierającą podatku VAT (opodatkowanie wg stawki zwolnionej). Zbywający nabył powyższe prawa w 1996r. (budynek był wybudowany przed tą datą), a pytający nie ponosił żadnych nakładów na modernizację budynku, o którym mowa w art. 43 ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.). Przedmiotowy grunt nie jest wykorzystywany na cele produkcji rolnej lub leśnej oraz nie jest objęty obowiązującym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Spółka zamierza sprzedać powyższe prawa (prawo użytkowania wieczystego gruntu oraz prawo własności budynku produkcyjno-administracyjnego) inwestorowi hiszpańskiemu. Nabywca zamierza natomiast przeznaczyć całą nieruchomość na cele mieszkalne.

W opinii pełnomocnika Spółki, w opisanej wyżej sytuacji zbycie prawa wieczystego użytkowania wraz z posadowionym na tym gruncie budynkiem wybudowanym przed 1996r. skutkuje zwolnieniem od podatku od towarów i usług.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne