29.03.2007 Podatki

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 29.03.2007, sygn. ZD/4060-1/07, Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu, sygn. ZD/4060-1/07

Czy Spółka, wykonując na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych funkcję płatnika, w odniesieniu do wypłat wynagrodzenia z tytułu sprzedaży znaków towarowych, powinna w przypadku zapłaty należności po 1 stycznia 2007r., obliczać i pobierać zaliczki na podatek dochodowy w wysokości 19% należności pomniejszonej o koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 pkt 1 tj. w wysokości 50% wypłacanych należności?

Pytanie podatnika

W dniu 3 stycznia 2007r. Spółka złożyła wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Wnioskująca dokonała zakupu znaków towarowych od osoby fizycznej (dalej: zbywca), posiadającej miejsce zamieszkania na terytorium Polski. Zgodnie z umową, na mocy której Spółka nabyła prawo do własności znaków towarowych, podpisaną we wrześniu 2005r. wynagrodzenie z tytułu sprzedaży znaków towarowych należne Zbywcy, obejmuje określoną w umowie kwotę netto plus należny podatek od towarów i usług, płatną w kilku transzach. Pierwsza wypłata miała miejsce we wrześniu 2005r., kolejne wypłaty mają być dokonane niebawem. Wypłata kolejnej transzy uwarunkowana jest uzyskaniem ostatecznych decyzji Urzędu Patentowego o wpisie zmiany uprawnionego w stosunku do wszystkich, będących przedmiotem sprzedaży znaków towarowych na rzecz Wnioskodawcy. Ostatnia kwota zostanie zasadniczo wypłacona po upływie osiemnastu miesięcy liczonych od dnia 1 września 2005r. Znaki towarowe, będące przedmiotem transakcji były od momentu rejestracji w Urzędzie Patentowym, zarejestrowane na nazwisko Zbywcy. Od dnia rejestracji do dnia zawarcia przedmiotowej umowy ze Spółką i sprzedaży praw do tych znaków Wnioskującej, znaki towarowe były własnością Zbywcy był on ich pierwszym właścicielem. Zbywca wymyślił oraz opracował koncepcję znaków towarowych, a także współuczestniczył w procesie opracowywania projektów znaków graficznych. W przypadku niektórych znaków towarowych Zbywca nabył prawa autorskie do projektów znaków graficznych od osób trzecich, które były współtwórcami tych projektów, tym samym stał się wyłącznym dysponentem tych praw.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne