16.04.2007 Podatki

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 16.04.2007, sygn. PPIV/443-5/07, Urząd Skarbowy w Sosnowcu, sygn. PPIV/443-5/07

Czy wnioskodawca może zmienić dane nabywcy na otrzymanej fakturze VAT za pomocą noty korygującej?

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity: Dz. U. z 2005 roku, Nr 8, poz. 60 ze zm.)Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sosnowcu stwierdza, że stanowiskopodatnika, przedstawione we wniosku z dnia 16.01.2007r. (data wpływu do tut. Urzędu 17.01.2007r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zapytania: czy wnioskodawca może zmienić dane nabywcy na otrzymanej fakturze VAT za pomocą noty korygującejjest p r a w i d ł o w e .

UZASADNIENIE W dniu 17.01.2007r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Sosnowcu wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.Zgodnie z brzmieniem art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa ( j.t.: Dz. U. z 2005 roku, Nr 8, poz. 60 ze zm.) stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art.14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że podatnik jako nabywca otrzymał zakupiony materiał, a należność uregulował na podstawie paragonu, prosząc sprzedawcę o fakturę VAT. Po otrzymaniu faktury VAT wnioskodawca stwierdził, iż sprzedawca zamieścił na fakturze dane zupełnie innego nabywcy, w tym inny NIP. Z uwagi na to, że wnioskodawca stwierdził w fakturze istotny błąd, wystąpił do sprzedawcy o skorygowanie błędu poprzez wystawienie faktury korygującej. Sprzedawca odmawia wystawienia faktury korygującej, a błąd koryguje notą korygującą.Wątpliwości podatnika dotyczą możliwości dokonania zmiany danych nabywcy na fakturze VAT za pomocą noty korygującej. Zgodnie ze stanowiskiem wnioskodawcy zawartym we wniosku nie można za pomocą noty korygującej dokonać całkowitej zmiany nabywcy widniejącego na fakturze VAT.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne