25.06.2007 Podatki

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 25.06.2007, sygn. 1471/DPR2/423-48/07/JB, Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie, sygn. 1471/DPR2/423-48/07/JB

Czy prawidłowe jest postępowanie Spółki, która po uzyskaniu od kontrahenta informacji dotyczącej momentu otrzymania przez niego należności z Rosji za sprzedane towary, wystawia korektę pierwotnej faktury (na skutek zmiany ceny) i skutki skorygowania faktury (podwyższenie lub obniżenie wysokości przychodu) rozpoznaje w miesiącu wystawienia faktury korygującej?

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r.- Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Spółki o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

postanawia

-uznać stanowisko Strony za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka jest stroną Ramowego Kontraktu Sprzedaży z Poręczeniem. Zgodnie z postanowieniami Kontraktu, Spółka sprzedaje swoje towary na rzecz kontrahenta polskiego, który następnie eksportuje te towary do Rosji. Schemat realizacji sprzedaży wygląda w ten sposób, że kontrahent przesyła do Spółki zamówienie, na podstawie którego Spółka sporządza ofertę (w postaci faktury pro-forma) i przesyłała ją do kontrahenta. Z chwilą przyjęcia oferty przez kontrahenta, umowa sprzedaży dochodzi do skutku. Cena za towar jest określona jako równowartość ceny wyrażonej w dolarach amerykańskich (USD) według kursu zastosowanego przez bank kontrahenta Spółki w momencie wpływu dewiz na jego rachunek od nabywcy rosyjskiego.Jeżeli natomiast chodzi o system rozliczeń, to zgodnie z postanowieniami kontraktu dokonywane są one w złotych, przy czym określane z uwzględnieniem klauzuli waloryzacyjnej (według kursu USD). I tak, w dniu realizacji sprzedaży Spółka wystawia kontrahentowi fakturę na równowartość w złotych przyjętej kwoty USD, przy zastosowaniu kursu kupna banku, z którego usług Spółka korzysta - z dnia wystawienia faktury. Następnie, po dokonaniu sprzedaży towarów przez kontrahenta Spółki do Rosji i otrzymaniu zapłaty, kontrahent przesyła do Spółki informację o momencie otrzymania przez niego USD z tytułu sprzedaży towarów do Rosji. Na tej podstawie, Spółka ustala ostateczną cenę za sprzedany kontrahentowi towar (równowartość otrzymanych przez kontrahenta USD po kursie kupna banku kontrahenta) i wystawia stosowną fakturę korygującą.

Spółka stoi na stanowisku, że w przedmiotowej sprawie ma zastosowanie art. 12 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zgodnie z którym za przychody związane z działalnością gospodarczą uważa się także przychody należne choćby nie zostały jeszcze otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. Zgodnie natomiast z art. 12 ust. 3a ustawy, za datę powstania przychodu należnego uważa się moment wystawienia faktury, nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym wydano rzecz lub wykonano usługę lub też otrzymano zapłatę za wykonanie świadczenia (w przypadkach innych niż wydanie towaru lub wykonanie usługi).W związku z powyższym, w momencie wystawienia faktury sprzedaży Spółka rozpoznaje przychód należny. Kwota tego przychodu ujmowana jest w wysokości określonej postanowieniami umowy wiążącej strony (równowartość w złotych określonej kwoty dolarów według kursu z dnia wystawienia faktury).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne