23.02.2006 Podatki

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 23.02.2006, sygn. DM/415-225-65/1/05, Drugi Urząd Skarbowy w Szczecinie, sygn. DM/415-225-65/1/05

Czy po odstąpieniu od umowy renty i przeniesieniu własności nieruchomości, 5 letni termin, biegnie od daty pierwotnego nabycia czy też od odstąpienia od umowy renty i przeniesienia własności?

Pytanie podatnika

Zgodnie z art. 14a §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r., Ordynacja podatkowa, (Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60) stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta lub marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Wnosząca zapytanie przedstawiła stan faktyczny, z którego wynika, iż w 1998 r., zawarła z córką umowę renty, na mocy której przeniosła na córkę własność posiadanej nieruchomości w zamian za dożywotnią rentę oraz dożywotnią i nieodpłatną służebność mieszkania. W związku z tym, iż córka nie spełniła żadnego warunku umowy, a wręcz spowodowała zadłużenie nieruchomości, Podatniczka w dniu 29 lipca 2003 r., złożyła przed notariuszem oświadczenie o odstąpieniu od umowy renty. W dniu 20 lutego 2004 r., rozwiązano umowę renty i przeniesiono własność nieruchomości z powrotem na Podatniczkę, a w dniu 15 grudnia 2005 r., nastąpiła sprzedaż nieruchomości.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne