08.08.2006 Podatki

Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 08.08.2006, sygn. PFI-41180/INT/7/JK/06, Izba Skarbowa w Opolu, sygn. PFI-41180/INT/7/JK/06

Dotyczy prowadzenia wspólnej działalności przez małżonków - po zmianie wspólnego wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, na dwa odrębne wpisy - bez zawiązywania spółki.

Pytanie podatnika

DECYZJA

Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 ze zm.) zmienia "z urzędu" postanowienie Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu z dnia 16 lutego 2006r. Nr PD-II/415-5-3/2006 w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie prowadzenia wspólnej działalności przez małżonków - po zmianie wspólnego wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, na dwa odrębne wpisy - bez zawiązywania spółki, gdyż zostało wydane z rażącym naruszeniem prawa.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 11 stycznia 2006r., uzupełnionym pismem z dnia 06 lutego 2006r. zwrócili się Państwo do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu o wydanie pisemnej interpretacji w zakresie przepisów prawa podatkowego.
Ze stanu faktycznego przedstawionego w w/w piśmie wynika, że na dzień złożenia wniosku prowadzili Państwo pozarolniczą działalność gospodarczą w formie tzw. "spółki małżeńskiej" na podstawie dwóch odrębnych wpisów do ewidencji działalności gospodarczej.Dla celów podatku od towarów i usług posługiwano się numerem NIP jednego z małżonków, natomiast w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych każde z małżonków składało odrębne deklaracje (PIT- 5).
Według Państwa, przekształcenie wspólnego wpisu małżonków na dwa odrębne wpisy, mimo nie zawiązania spółki cywilnej, nie spowoduje zmian dotychczasowych zasad rozliczania się w podatku dochodowym, a tym samym działalność nadal może być prowadzona na jednego z małżonków. Ponadto uważają Państwo, iż małżonek na którego dotychczas nie była prowadzona firma może zrezygnować z roli przedsiębiorcy i przyjąć status osoby współpracującej. W takiej sytuacji firma będzie prowadzona na imię i nazwisko drugiego małżonka - na którego rozliczany jest zarówno VAT, jak i podatek dochodowy od osób fizycznych. W Państwa ocenie takie zmiany w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej nie pociągają za sobą konieczności dokonania spisu remanentu ani nie powoduje powstania obowiązku podatkowego.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu w postanowieniu z dnia 16 lutego 2006r. Nr PD-II/415-5-3/2006 w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie opodatkowania prowadzonej wspólnie działalności przez małżonków - po zmianie wspólnego wpisu do ewidencji działalności gospodarczej na dwa odrębne wpisy - bez zawiązywania spółki - zgodził się z Państwa stanowiskiem, że przekształcenie dotychczasowego wpisu w ewidencji działalności gospodarczej, pozostanie bez wpływu na dotychczasowy sposób rozliczania w podatku dochodowym.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne