29.03.2006 Podatki

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 29.03.2006, sygn. USPDII/415-1/18/9/06, Urząd Skarbowy w Lubinie, sygn. USPDII/415-1/18/9/06

Podatnik jest osobą niepełnosprawną posiadającą orzeczenie o zakwalifikowaniu do II grupy inwalidzkiej i w związku z chorobą serca wykonywano mu zabiegi lecznicze i badania w Centrum Chorób Serca. Na badania dojeżdża własnym samochodem, rozliczając wydatki jako iloczyn przejechanych kilometrów i stawki za 1 km. W związku z tym zadaje pytanie, czy przysługuje mu odliczenie w ramach wydatków rehabilitacyjnych ?

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIENa podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Lubinie stwierdza, że stanowisko podatnika przedstawione we wniosku z dnia 06.02.2006 r. o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej odliczenia wydatków poniesionych na używanie własnego samochodu na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne jest prawidłowe.UZASADNIENIEW dniu 07.02.2006 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Lubinie wpłynął wniosek podatnika o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego, wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że jest Pan osobą posiadającą orzeczenie o zakwalifikowaniu do II grupy inwalidztwa i w związku z z chorobą serca w 2005 r. wykonywano Panu w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu zabiegi lecznicze. Ponadto ma Pan zlecone od lekarza prowadzącego wykonywanie innych niezbędnych badań i zabiegów leczniczych, które wiążą się z kilkudniowym pobytem w szpitalu, a są konieczne w dalszym procesie leczenia.Na zabiegi te i badania dojeżdża Pan własnym samochodem, rozliczając wydatki na dojazd jako iloczyn przejechanych kilometrów na trasie Lubin-Zabrze-Lubin i stawki za 1 km wynikającej z rozporządzenia Ministra Transportu. W związku z tym zadaje Pan następujące pytania:- czy okresowe wizyty w szpitalu i przychodni, w ramach których wykonywane są badania jak i zabiegi rehabilitacyjne, są niezbędnymi zabiegami leczniczo-rehabilitacyjnymi w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych;- czy przysługuje Panu prawo do odliczania wydatków związanych z użytkowaniem własnego samochodu w związku z dojazdami na leczenie w Zabrzu;- w jaki sposób ustalić wysokość powyższych wydatków na dojazd - czy jako przeliczenie iloczynu ilości przejechanych kilometrów i stawki za kilometr wynikającej z Rozporządzenia Ministra TransportuWedług Pana stanowiska zabiegi te są niezbędnymi zabiegami leczniczo-rehabilitacyjnymi i opłacenie dojazdu na te zabiegi podlega odliczeniu w ramach ulgi rehabilitacyjnej na opisanych przez Pana zasadach.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne