30.12.2005 Podatki

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 30.12.2005, sygn. V/005-2/05/BA, Urząd Skarbowy Poznań-Winogrady, sygn. V/005-2/05/BA

Czy z tytułu wniesienia w drodze aportu do spółki kapitałowej składników majątkowych, wykorzystywanych w prowadzonej dzialalności gospodarczej, podatnik zobowiązany będzie do wykazania ich wartości jako sprzedaży zwolnionej z VAT i wystawienia z tego tytułu faktury VAT.

Pytanie podatnika

Podatnik przedstawił następujący stan faktyczny sprawy: prowadzi działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług doradczych oraz zajmuje się wynajmem (wydzierżawianiem). W grudniu 2004 r. wraz z żoną (w ramach wspólnoty majątkowej) nabył na podstawie aktu notarialnego zespół składników majątkowych, na które składały się :- użytkowanie wieczyste gruntów,- znajdujące się na tym gruncie budynki o charakterze użytkowym,- infrastruktura związana z nieruchomością. Przedmiotowa transakcja opodatkowana została przez sprzedającego podatkiem od towarów i usług.

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej strona zaliczyła ww. składniki majątkowe do środków trwałych, ponadto odliczyła w pełnej wysokości podatek VAT wykazany na wystawionej przez sprzedającego fakturze VAT. W konsekwencji wystąpiła nadwyżka podatku naliczonego nad należnym, którą podatnik zadeklarował do zwrotu na rachunek bankowy. Przedmiotowy zwrot strona otrzymała w marcu 2005 r.Jednocześnie już od grudnia 2004 r. podatnik wykorzystuje nabyty zespół składników majątkowych poprzez oddanie ich w użytkowanie osobie trzeciej (spółce kapitałowej) na podstawie umowy dzierżawy, a przychody otrzymywane z tego tytułu wykazuje jako pochodzące z prowadzonej działalności. Z ww. tytułu podatnik wystawia na rzecz dzierżawcy faktury, z wykazanym należnym podatkiem VAT wg stawki 22%. Również pozostałe usługi wykonywane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej opodatkowane są podatkiem od towarów i usług. Podatnik zamierza dokonać przeniesienia własności wskazanych powyżej składników majątkowych poprzez wniesienie ich aportem do spółki kapitałowej , która aktualnie je dzierżawi, w zamian za co otrzyma udziały w spółce. Wniesienie aportu spowoduje, że strona całkowicie zaprzestanie wykonywania czynności wynajmu, gdyż przedmiot aportu będzie stanowił 100% wykorzystywanych w tym celu składników majątkowych. W dalszym ciągu podatnik będzie natomiast świadczył usługi doradcze używając do tego celu pozostałych składników majątkowych tj. komputera i telefonu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne