22.06.2005 Podatki

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 22.06.2005, sygn. 1471/NUR1/443-180/05/MS, Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie, sygn. 1471/NUR1/443-180/05/MS

Czy otrzymanie opustu ma wpływ na podstawę opodatkowania w imporcie usług?

Pytanie podatnika

Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie #8722; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawnypostanawia uznać stanowisko Strony za prawidłowe.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka świadczy między innymi tzw. usługi roamingu umożliwiające korzystanie z telefonu również poza granicami Polski. W tym celu z zagranicznymi operatorami zawierane są umowy, zagraniczni operatorzy realizują połączenia inicjowane z terytorium ich kraju przez klienta Spółki. Za wykonywanie tych usług telekomunikacyjnych zagraniczny operator obciąża Spółkę, Spółka natomiast swojego klienta. Umowa jest symetryczna tj. Spółka świadczy takie same usługi na rzecz zagranicznego operatora realizując połączenia telekomunikacyjne inicjowane przez klientów tego operatora na terenie Polski. Opłaty za roaming są określone w umowie roamingowej zawartej pomiędzy operatorami telekomunikacyjnymi. Spółka ma możliwość wpływu na wybór sieci operatora roamingowego do której zalogowany jest klient. W ten sposób połączenia rozpoczęte przez klienta Spółki z terytorium danego kraju (innego niż Polska) są inicjowane w przeważającej części z określonej preferowanej sieci telekomunikacyjnej. Wybór sieci preferowanej może być podyktowany albo względami technicznymi (lepsza jakość usługi) albo biznesowymi (niższe koszty roamingowe).

Z opisanego stanu faktycznego wynika, iż operator preferowany osiąga z tego tytułu większe przychody z usług roamingowych (w stosunku do innych operatorów w danym kraju). W celu uzyskania jak największego ruchu z roamingu operatorzy oferują określone opusty dla operatorów, którzy preferują danego operatora, np. operator może zaoferować 20% opust do faktur roamingowych za dany okres, jeśli poziom jego przychodów przekroczy w tym okresie wartość X od danego operatora. Wartość opustu jest podstawą indywidualnych negocjacji. Umowy takie mają charakter bilateralny (operatorzy wzajemnie oferują sobie opusty).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne