04.05.2005 Podatki

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 04.05.2005, sygn. US.I-1.415/5/2005, Urząd Skarbowy w Kolbuszowej, sygn. US.I-1.415/5/2005

dotyczy zastosowania zwolnienia z art. 21 ust. 1 pkt 50 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych

Pytanie podatnika

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kolbuszowej, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), art. 21 ust. 1 pkt 50 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), postanawia uznać, że stanowisko strony przedstawione we wniosku, który wpłynął do tutejszego Urzędu w dniu 18.02.2005 r. jest nieprawidłowe w przedstawionym przez stronę stanie faktycznym.

W dniu 18.02.2005 r. wpłynął do tutejszego organu podatkowego wniosek o interpretację przepisów prawa podatkowego. W przedmiotowym wniosku pani Małgorzata O. zwróciła się z następującym problemem: "jestem wspólnikiem spółki jawnej. Spółka jawna składa się z czterech wspólników, którzy rozliczają podatek dochodowy na zasadach ogólnych. Zamierzam wystąpić ze spółki. Występując otrzymam zwrot wkładu oraz wartość majątku spółki w wysokości udziału kapitałowego ustalonego na podstawie wartości wkładu wniesionego do spółki powiększonego o pozostawione w spółce zyski. Zgodnie z art. 65 kodeksu spółek handlowych w przypadku wystąpienia wspólnika ze spółki wartość udziału kapitałowego wspólnika oznacza się na podstawie osobnego bilansu, uwzględniającego wartość zbywczą majątku spółki. Przez udział kapitałowy rozumie się udział danego wspólnika ustalony na podstawie rozliczonego zamknięcia rocznego, uwzględniający wartość wkładu wniesionego przezeń do spółki powiększony o pozostawiony w spółce zysk i pomniejszony o kwotę partycypowania w stratach. Ustalony w ten sposób udział kapitałowy wypłaca się wspólnikowi w pieniądzu. Jednak w przypadku zgodnego działania wszystkich wspólników spółki jawnej, wypłata udziału kapitałowego może nastąpić poprzez wydanie nabytych w trakcie trwania spółki środków trwałych i innych składników w naturze, których wartość odpowiada wartości kapitału udziałowego. Nasza spółka jawna osób fizycznych wypracowywała przez kilka lat zysk stanowiący nasz dochód z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej. Zgodnie z art. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychody z udziału w takiej spółce określa się proporcjonalnie do prawa wspólnika w udziale w zysku. Podobnie koszty uzyskania przychodów. Obliczony w ten sposób dochód był corocznie opodatkowany odrębnie u każdego wspólnika, niezależnie od tego, czy wspólnik wykorzystywał go na swoje prywatne cele, czy pozostawiał w spółce. Kwestię wypłat reguluje art. 52 § 1 kodeksu spółek handlowych. Wynika z niego, że wspólnik może żądać podziału i wypłaty całości zysku z końcem każdego roku obrotowego. Ta czynność wypłaty zysku dla wspólników nie rodzi skutków podatkowych tzn. wspólnik nie płaci podatku dochodowego. Przyjęcie bowiem takiego rozwiązania prowadziłoby w efekcie do podwójnego opodatkowania - raz na etapie ustalenia zaliczek na podatek dochodowy od dochodu z działalności gospodarczej prowadzonej w formie spółki, a następnie w momencie wypłaty zysku. Natomiast jeśli wspólnik wypracowany w spółce zysk pozostawi w spółce, to nastąpi wzrost wartości jego udziału kapitałowego. W związku z powyższym, ."

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne