28.01.2021 Obrót gospodarczy

Wyrok SN z dnia 28 stycznia 2021 r., sygn. III CSKP 70/21

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Beata Janiszewska (przewodniczący, sprawozdawca)

SSN Marcin Krajewski

SSN Joanna Misztal-Konecka

w sprawie z powództwa Syndyka masy upadłości P. sp. z o.o. w upadłości likwidacyjnej w M. przeciwko Skarbowi Państwa - Staroście M. o uzgodnienie treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 28 stycznia 2021 r., skargi kasacyjnej strony powodowej od wyroku Sądu Okręgowego w K. z dnia 8 sierpnia 2018 r., sygn. akt II Ca (...),

uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Okręgowemu w K. do ponownego rozpoznania, pozostawiając temu Sądowi rozstrzygnięcie o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Powód Syndyk Masy Upadłości P. sp. z o.o. w upadłości likwidacyjnej z siedzibą w M. wystąpił przeciwko Skarbowi Państwa-Staroście M. z powództwem o uzgodnienie treści dwóch ksiąg wieczystych z rzeczywistym stanem prawnym (art. 10 u.k.w.h.). Powód zażądał ujawnienia w jednej z ksiąg prawa użytkowania wieczystego przysługującego P. sp. z o.o. w upadłości likwidacyjnej z siedzibą w M. (dalej także jako: P. w upadłości), a w przypadku drugiej księgi wniósł o wydzielenie z niej bliżej określonej parceli gruntowej i dokonanie w nowo założonej księdze wieczystej wpisu prawa własności na rzecz Skarbu Państwa oraz prawa użytkowania wieczystego na rzecz P. sp. z o.o. w upadłości likwidacyjnej.

Sąd Rejonowy w M. uwzględnił powództwo. Na skutek apelacji pozwanego Sąd Okręgowy w K. zmienił wyrok Sądu pierwszej instancji w ten sposób, że oddalił powództwo. Podzielając ustalenia faktyczne Sądu Rejonowego, Sąd drugiej instancji przyjął, że P. w M. (dalej także jako: P. w M.) powstało w dniu 1 lipca 1990 r. Przedsiębiorstwo to zostało objęte prywatyzacją bezpośrednią, o której mowa w art. 39 ust. 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 1996 r. o komercjalizacji i prywatyzacji (w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2017 r.; t.j. Dz. U. z 2002 r. Nr 171, poz. 1397 ze zm., dalej: u.kom.). W dniu 20 grudnia 2004 r. została zawarta umowa o oddanie przedsiębiorstwa do odpłatnego korzystania P. sp. z o.o. z siedzibą w M. (dalej także jako P.), a 26 września 2006 r. umowa o przeniesienie na rzecz tej spółki własności przedsiębiorstwa.

Sąd Okręgowy ustalił ponadto, że decyzjami Wojewody (...) z 21 października 2011 r. i 26 listopada 2012 r. stwierdzono nabycie przez P. w M., z mocy prawa, z dniem 5 grudnia 1990 r., prawa użytkowania wieczystego spornych nieruchomości. Wojewoda, powołując się na to, że powyższe grunty nie zostały wymienione w aktach notarialnych prywatyzujących przedsiębiorstwo, stwierdził, że są to nieruchomości, które pozostały po sprywatyzowanej jednostce, wobec czego prawa do nich przechodzą na rzecz Skarbu Państwa z dniem zakończenia prywatyzacji - zgodnie z art. 57 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1990 ze zm., dalej: u.g.n.). Nieruchomości te zostały następnie oddane w zarząd Staroście M.. P. w M. figuruje w ewidencji gruntów jako ich użytkownik wieczysty.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp