22.10.2020 Ubezpieczenia

Wyrok SN z dnia 22 października 2019 r., sygn. I UK 231/18

Podsumowując, przewidziany w art. 68 ust. 1 pkt 3 ustawy emerytalnej warunek nabycia prawa do renty rodzinnej bez względu na wiek jest spełniony, jeżeli - mimo całkowitej niezdolności do pracy powstałej przed 25-tym rokiem życia - dziecko zmierzało do ukończenia nauki (podejmowało takie starania, mimo przeszkód wynikających z jego stanu zdrowia). Jego całkowita niezdolność do pracy ma powstać w okresie trwającym do ukończenia nauki, który biegnie do czasu ukończenia na przykład nauki w szkole średniej (choćby w technikum zaocznym dla dorosłych), nie dłużej jednak niż do ukończenia 25-tego roku życia, przy czym proces kontynuowania nauczania nie musi być nieprzerwany.

Za kontynuowanie nauki uznaje się bowiem niektóre usprawiedliwione przerwy w faktycznym jej pobieraniu (na przykład związane ze stanem zdrowia). Prawo do renty rodzinnej przysługuje dziecku uczącemu się w szkole także w okresach przerw w nauce, jeżeli nauka jest następnie kontynuowana z intencją jej ukończenia.

Biuletyn SN Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych nr 5-6/2020

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Katarzyna Gonera (przewodniczący, sprawozdawca)

SSN Maciej Pacuda

SSN Krzysztof Staryk

w sprawie z odwołania S. L. ‎przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddziałowi w O. o prawo do renty rodzinnej, ‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 22 października 2019 r., skargi kasacyjnej ubezpieczonego od wyroku Sądu Apelacyjnego w (…) z dnia 22 lutego 2018 r., sygn. akt III AUa (…),

uchyla zaskarżony wyrok w punkcie 1. i przekazuje sprawę Sądowi Apelacyjnemu w (…) do ponownego rozpoznania i rozstrzygnięcia o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Sąd Okręgowy w C., wyrokiem z 11 grudnia 2015 r., oddalił odwołanie S. L. od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w O. z 16 czerwca 2015 r., którą organ rentowy odmówił mu prawa do renty rodzinnej po zmarłym ojcu.

Sąd pierwszej instancji ustalił, że S. L. (ubezpieczony) w dniu 17 marca 2015 r. złożył wniosek o przyznanie mu prawa do renty rodzinnej po zmarłym 27 marca 2005 r. ojcu Z. L.. Orzeczeniem komisji lekarskiej z 27 maja 2015 r. uznano, że ubezpieczony jest całkowicie niezdolny do pracy do 31 lipca 2018 r., jednak niezdolność ta powstała dopiero od 1 października 2003 r., czyli już po ukończeniu przez niego 16-tego roku życia i po zakończeniu nauki w szkole, którą kontynuował do 31 sierpnia 1998 r., a więc nie w okresach uprawniających do nabycia prawa do renty rodzinnej.

Na podstawie opinii biegłych Sąd Okręgowy ustalił, że ubezpieczony cierpi na schizofrenię paranoidalną i z tej przyczyny jest całkowicie niezdolny do pracy do 31 lipca 2018 r., jednak niezdolność ta nie powstała przed 2003 r., choć pierwsze objawy choroby pojawiły się jeszcze przed ukończeniem przez niego 16-tego roku życia.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty