24.05.2019 Obrót gospodarczy

Wyrok SN z dnia 24 maja 2019 r., sygn. I CSK 250/18

Ryzyko niedającej się usunąć niejasności lub braku precyzji postanowień umowy powinno obciążać tę stronę, która postanowienia te zredagowała. Specyfika umowy zawieranej na podstawie uchylonego art. 48 ust. 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 1996 r. o komercjalizacji i niektórych uprawnieniach pracowników, nie uchyla tej reguły. Zawarta przez strony umowa sprzedaży respektowała wymaganie uwzględnienia w umowie zobowiązań kupującego w zakresie przewidywanych inwestycji (art. 48 ust. 2 u.k.i.u.p. - obecnie uchylony), obciążając stronę koniecznością poniesienia nakładów finansowych i określając ich wartość. Okoliczność, że zakres tego obowiązku został określony w sposób ogólnikowy i nieprecyzyjny, pozostawiający miejsce dla wielu interpretacji, nie pociąga za sobą nieważności umowy, lecz może rodzić ten skutek, że konsekwencje tego stanu rzeczy - w razie niemożności usunięcia niejasności w inny sposób - powinny obciążać proferenta.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Karol Weitz (przewodniczący)

SSN Paweł Grzegorczyk (sprawozdawca)

SSN Anna Owczarek

w sprawie z powództwa E. spółki z o.o. we W. przeciwko Skarbowi Państwa - Ministrowi Przedsiębiorczości i Technologii o pozbawienie wykonalności tytułu wykonawczego, po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Cywilnej w dniu 24 maja 2019 r., skargi kasacyjnej powoda od wyroku Sądu Apelacyjnego w [...] z dnia 8 sierpnia 2017 r., sygn. akt I ACa [...],

uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Apelacyjnemu w [...] do ponownego rozpoznania i rozstrzygnięcia o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Powódka E. Sp. z o.o. we W. domagała się pozbawienia wykonalności tytułu wykonawczego w postaci aktu notarialnego opatrzonego klauzulą wykonalności, obejmującego zobowiązanie do zapłaty na rzecz pozwanego Skarbu Państwa opłaty gwarancyjnej w wysokości różnicy między zadeklarowanymi nakładami, a nakładami faktycznie poniesionymi, przy czym górną granicę opłaty gwarancyjnej podlegającej egzekucji określono w akcie na kwotę 3 000 000 zł.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp