15.02.2019 Obrót gospodarczy

Postanowienie SN z dnia 15 lutego 2019 r., sygn. III CSK 50/17

Na treść zasad współżycia społecznego składają się "akceptowane i godne ochrony reguły rzetelnego postępowania w stosunkach społecznych". Brak podstaw do przyznania bezwzględnego pierwszeństwa ochronie osoby bliskiej (np. małżonka) wspólnie zamieszkałej z członkiem spółdzielni, któremu przejściowo przysługiwało wspólne spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego, kosztem osoby trzeciej (np. byłego małżonka), poprzez pozbawienie jej możliwości realizacji tego prawa.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Monika Koba (przewodniczący)

SSN Anna Owczarek (sprawozdawca)

SSN Krzysztof Strzelczyk

w sprawie z wniosku S. S. i M. S. przy uczestnictwie A. K., M. S. i Gminy Miejskiej K. o podział majątku wspólnego i dział spadku, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 15 lutego 2019 r., skargi kasacyjnej wnioskodawczyni S. S. od postanowienia Sądu Okręgowego w K. z dnia 5 kwietnia 2016 r., sygn. akt II Ca (...),

1) odrzuca skargę kasacyjną w części obejmującej zakresem zaskarżenia odrzucenie apelacji,

2) oddala skargę kasacyjną w pozostałej części.

Uzasadnienie

B. S. wnioskiem z dnia 29 lipca 2009 r. dochodził podziału majątku wspólnego, powstałego w okresie wspólności ustawowej z uczestniczką A. K. (poprzednio: S.), w skład którego wchodziło lokatorskie prawo do lokalu o powierzchni 50,1 m2 przy ul. P. w K., znajdujące się w zasobach Spółdzielni Mieszkaniowej "U."wK, poprzez przyznanie tego prawa wnioskodawcy bez spłat.

Postanowieniem z dnia 4 października 2011 r. Sąd Rejonowy w K. stwierdził, że w skład majątku wspólnego wchodzi w udziałach po % spółdzielcze lokatorskie prawo do wskazanego lokalu wartości 313 000 zł i dokonał jego podziału poprzez przyznanie wnioskodawcy bez spłat. Sąd uznał, że większa część wpłaty na wkład mieszkaniowy pochodziła z majątku odrębnego B. S., ponadto w 1967 r. małżonkowie zawarli porozumienie o podziale majątku wspólnego, na podstawie którego uczestniczka otrzymała całe wyposażenie mieszkania, a wnioskodawca prawo do lokalu. W dniu 1 marca 2012 r., w toku postępowania apelacyjnego, zmarł wnioskodawca. Postanowieniem z dnia 21 lutego 2013 r. Sąd Okręgowy w K. uchylił zaskarżone postanowienie i przekazał sprawę Sądowi pierwszej instancji do ponownego rozpoznania.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty