30.12.2019

Wyrok SN z dnia 30 grudnia 2019 r., sygn. III KK 275/19

Sygn. akt III KK 275/19

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Przemysław Kalinowski (przewodniczący, sprawozdawca)
‎SSN Zbigniew Puszkarski
‎SSN Małgorzata Wąsek-Wiaderek

Protokolant Marta Brylińska

w sprawie M. W.
‎co do którego umorzono postępowanie o czyn z art. 107 § 1 k.k.s. i in.
‎po rozpoznaniu w Izbie Karnej na posiedzeniu w trybie art. 535 § 5 k.p.k.
‎w dniu 30 grudnia 2019 r.,
‎kasacji, wniesionych przez Prokuratora Rejonowego w E. oraz Naczelnika (…) Urzędu Celno-Skarbowego w O. na niekorzyść oskarżonego
‎od wyroku Sądu Okręgowego w E.
‎z dnia 22 czerwca 2018 r., sygn. akt VI Ka (...)
‎uchylającego wyrok Sądu Rejonowego w E.
‎z dnia 19 grudnia 2017 r., sygn. akt II K (...)

uchyla zaskarżony wyrok w stosunku do M. W. i w tej części przekazuje sprawę Sądowi Okręgowemu w E. do ponownego rozpoznania w postępowaniu odwoławczym.

UZASADNIENIE

Sąd Rejonowy w E. wyrokiem z dnia 19 grudnia 2017 roku. sygn. akt 11 K (...), uznał M. W. za winnego tego, że w dniu 18 maja 2015 roku, jako prezes T. Sp. z o.o. z/s we Wrocławiu urządzał gry w rozumieniu art. 2 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz.U. z 2015. poz. 612 ze zm.). na automacie do gry „A." w sklepie ”B.” w E., ul. T., wbrew przepisom art. 3, art. 4, art. 6 ust. 1, art. 23 i art. 23a wymienionej ustawy o grach hazardowych, czyn ten zakwalifikował jako przestępstwo skarbowe określone w art. 107 § 1 k.k.s. w zw. z art. 9 § 3 k.k.s. i za to na podstawie art. 107 § 1 k.k.s. w zw. z art. 23 § 1 i 3 k.k.s. wymierzył oskarżonemu karę 80 stawek dziennych grzywny, ustalając wysokość jednej stawki na kwotę 100 złotych.

Powyższy wyrok został zaskarżony w całości przez osk. M. W.. Po rozpoznaniu apelacji, Sąd Okręgowy w E. wyrokiem z dnia 22 czerwca 2018 r., sygnatura akt VI Ka (...) uznał, iż wywiedziona przez oskarżonego M. W. apelacja w zakresie zarzutu opartego na bezwzględnej przyczynie odwoławczej określonej w art. 439 § 1 pkt 8 k.p.k.. zasługiwała na uwzględnienie, a jej rozpoznanie implikowało konieczność uchylenia zaskarżonego wyroku i umorzenia postępowania w zakresie czynu M. W.

W uzasadnieniu wyroku z dnia 22 czerwca 2018 roku. sygnatura akt VI Ka (...). Sąd odwoławczy stwierdził, że zarówno w zarzucie postawionym M. W. w sprawie II K (...) Sądu Rejonowego w E., jak i w opisie czynu ciągłego przypisanego mu wyrokami: Sądu Rejonowego w G. z dnia 5 lipca 2017 r., sygn. akt II K (...), Sądu Rejonowego w B. z dnia 16 grudnia 2016 r.. sygn. akt II K (...). Sądu Rejonowego w K. z dnia 3 kwietnia 2017 r., sygn. akt II K (...), Sądu Rejonowego w B. z dnia 18 września 2017 r., sygn. akt II K (...), Sądu Rejonowego w B. z dnia 4 grudnia 2017 r., sygn. akt II K (...), Sądu Rejonowego w K. z dnia 6 lipca 2017 r., sygn. akt II K (...) oraz Sądu Rejonowego w K. z dnia 6 lipca 2017 r., sygn. akt II K (...) - wskazano, że oskarżony czynów tych miał się dopuścić w ramach pełnienia funkcji prezesa spółek z ograniczoną odpowiedzialnością “H." lub „T.", przez urządzanie gier na automatach w sposób naruszający przepisy ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych. Zdaniem Sądu Okręgowego w E. użycie w opisach, że M. W. czynów tych miał się dopuścić w ramach wykonywanej funkcji prezesa wyżej wymienionych spółek wskazuje, że w czynach tych chodziło o wykorzystanie przez niego tej samej sposobności, wynikającej z prowadzenia określonego typu działalności gospodarczej, w ramach tych podmiotów. Dowodzi to, że oskarżony nie podejmował kolejnych zachowań w sposób przypadkowy, ale w sposób powtarzający ten sam schemat. Wskazywało to właśnie na pojawiający się sukcesywnie zamiar, przy wykorzystaniu analogicznych uwarunkowań, przy podejmowaniu przez M.W. każdego kolejnego zachowania, dotyczącego wstawiania kolejnych automatów do kolejnych lokali. To stwierdzenie, zdaniem sądu odwoławczego, obok okoliczności, że czas czynu zarzucanego oskarżonemu w sprawie będącej przedmiotem niniejszego postępowania mieścił się w czasie czynu ciągłego, przyjętego w prawomocnych wyrokach Sądów Rejonowych w: G., B., B., B. oraz K., już wskazywało na możliwość potraktowania czynu z uchylonego wyroku Sądu Rejonowego w E., jako fragmentu czynów ciągłych z okresu szerszego czasowo, wynikającego z powyżej wskazanych prawomocnych wyroków jednostkowych. Za niemający znaczenia w świetle brzmienia art. 6 § 2 k.k.s. Sąd Okręgowy w E. uznał fakt innego miejsca popełnienia czynu, czy urządzania gier na różnych automatach.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp