Wyrok SN z dnia 25 października 2016 r., sygn. I PK 257/15

Powołanie pracownika na pełniącego obowiązki prezesa zarządu banku spółdzielczego nie powoduje automatycznego powierzenia mu uprawnień dotyczących reprezentacji pracodawcy w sprawach z zakresu prawa pracy (art. 31 k.p.) jako innej wyznaczonej do tego osobie.

Biuletyn SN Izby Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych nr 10-12/2016

Zwolniony na podstawie uchwały rady nadzorczej prezes banku spółdzielczego ma prawo dochodzić swoich roszczeń przed sądem pracy.

Gazeta Prawna nr 227/2016

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Bogusław Cudowski (przewodniczący, sprawozdawca)

SSN Bohdan Bieniek

SSN Zbigniew Myszka

w sprawie z powództwa E. R. przeciwko Bankowi Spółdzielczemu w P. o odszkodowanie za niezgodne z prawem rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem, po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 25 października 2016 r., skargi kasacyjnej powoda od wyroku Sądu Okręgowego Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w S. z dnia 21 maja 2015 r., sygn. akt IV Pa (...),

uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego Sądowi Okręgowemu w S.

Uzasadnienie

E. R. pozwem z 16 czerwca 2014 r. domaga się zasądzenia od Banku Spółdzielczego w P. kwoty 132.000 zł tytułem odszkodowania za bezzasadne i bezprawne rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem.

Sąd Rejonowy w Z. wyrokiem z 30 stycznia 2015 r. oddalił powództwo. Ustalił, że uchwałą z 12 lipca 1999 r. (...) Rada Nadzorcza Banku Spółdzielczego w P. powołała powoda na stanowisko Prezesa Zarządu. W dniu 14 listopada 2001 r. pozwany zawarł z powodem umowę o pracę na czas nieokreślony. Powód został zatrudniony na stanowisku Prezesa Zarządu Banku w pełnym wymiarze czasu pracy. Pismem z 19 maja 2014 r. Rada Nadzorcza Banku Spółdzielczego w P. wystąpiła do powoda z prośba o "zakończenia pracy zawodowej". W piśmie wskazano na osiągnięcie przez powoda wieku emerytalnego, ponad pięćdziesięcioletni okres wytężonej pracy oraz zauważalną utratę zaufania u znacznej części członków Rady. Posiedzenie Rady Nadzorczej wyznaczono na 26 maja 2014 r., włączając do porządku obrad odwołanie Prezesa Zarządu. Na posiedzenie stawił się powód. Po dyskusji z członkami Rady nie wyraził zgody na dobrowolną rezygnację z zajmowanego stanowiska, następnie opuścił posiedzenie. Przeprowadzono tajne głosowanie, w wyniku którego odwołano powoda z funkcji Prezesa Zarządu i ze składu Zarządu Banku stosunkiem głosów 18 do 5. Przewodniczący Rady zwrócił się do osoby protokołującej o zaproszenie do udziału w dalszych obradach Członków Zarządu. Pracownica poinformowała, że powód odmówił wzięcia udziału w dalszym posiedzeniu. Podczas tego posiedzenia podjęto uchwałę o powołaniu R. J. na stanowisko pełniącego obowiązki Prezesa Zarządu, ponieważ na powołanie Prezesa Zarządu wymagana był zgoda Komisji Nadzoru Bankowego. Standardowo na opisaną zgodę oczekuje się około pół roku. Sąd Rejonowy ustalił, że R. J. nie był członkiem Rady Nadzorczej pozwanego Banku. Następnego dnia po otrzymaniu uchwały Rady Nadzorczej z 26 maja 2014 r. pełniący obowiązki Prezesa Zarządu udał się do sekretariatu Prezesa, gdzie uzyskał informację, że powoda nie ma już w pracy. W dniu 28 maja 2014 r. powód złożył zwolnienie lekarskie. W związku z niemożliwością wręczenia powodowi uchwały o odwołaniu, przesłano ją pocztą, co nie spowodowało skutecznego jej doręczenia. Pismem z 29 maja 2014 r. pozwany zwrócił się do Zarządu Związku

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty