22.05.2014 Obrót gospodarczy

Wyrok SN z dnia 22 maja 2014 r., sygn. IV CSK 546/13

Roszczenie najemcy o zobowiązanie spółdzielni mieszkaniowej do zawarcia umowy o przeniesienie własności lokalu użytkowego na rzecz tego najemcy (art. 39 ust. 1 u.s.m.) nie powstaje, gdy znajdujący się na nieruchomości lokal posadowiony został w części także na nieruchomości sąsiedniej.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Barbara Myszka (przewodniczący)

SSN Mirosław Bączyk (sprawozdawca)

SSA Katarzyna Polańska-Farion

w sprawie z powództwa W. B. przeciwko R./.../ Spółdzielni Mieszkaniowej w G. o nakazanie złożenia oświadczenia woli, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 22 maja 2014 r., skargi kasacyjnej powódki od wyroku Sądu Apelacyjnego z dnia 17 października 2012 r.

1. oddala skargę kasacyjną;

2. zasądza od powódki na rzecz pozwanej kwotę 1 800 ( jeden tysiąc osiemset) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Powódka W. B. w powództwie przeciwko pozwanej R./.../ Spółdzielni Mieszkaniowej w G. domagała się nakazania pozwanej złożenia oświadczenia woli o zawarciu z powódką umowy ustanowienia odrębnej własności wskazanego w pozwie lokalu użytkowego oraz o nakazanie pozwanej złożenia oświadczenia woli obejmującego przeniesienie własności tego lokalu na powódkę. Jako podstawę prawną tego żądania wskazała art. 39 ust. 1 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz.U. z 2003 r., nr 119, poz. 1116 ze zm.; cyt. dalej jako "u.s.m.").

Sąd Okręgowy oddalił powództwo po dokonaniu następujących ustaleń faktycznych.

Powódka wraz z inną osobą prowadziła wspólną działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej w wynajętym pawilonie, a pod koniec lat 80-tych ubiegłego stulecia wspólniczki postanowiły, że po wybudowaniu wspólnego, nowego pawilonu każda z nich będzie prowadziła samodzielną działalność gospodarczą. Wspólniczka powódki była członkiem pozwanej Spółdzielni. Po uzyskaniu niezbędnych zezwoleń wspólniczki rozpoczęły budowę pawilonu handlowego w 1990 r. W miejscu budowy stał już sklep warzywny, a środki na budowę pochodziły po połowie od obu wspólniczek. W sierpniu 1991 r. W. B. i jej wspólniczka zawarły umowę sprzedaży połowy wybudowanego pawilonu handlowego w G. przy ul. U. 78b o łącznej pow. 53 m2. Powódka uzyskała lokal o pow. 26,5 m2. Po zawarciu umowy w pawilonie postawiono ścianę i zrobiono osobne wejście.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty