22.10.2008 Obrót gospodarczy

Postanowienie SN z dnia 22 października 2008 r., sygn. III KK 137/08

Obowiązkiem dziennikarza jest więc weryfikacja uzyskanych informacji pod kątem ich zgodności z prawdą, zwłaszcza zaś w sytuacji gdy informacje te pochodzą od strony konfliktu, a więc osoby, której relacjom trudno a priori nadać walor obiektywizmu, czy też oparte są na relacjach osób anonimowych, których wiedza co do określonych okoliczności może być nie tylko niepełna, ale też nieprawdziwa.

Z uzasadnienia:

„M. M. została oskarżona o to, że w dniu 22 marca 2006 r. w artykule prasowym zatytułowanym „Obóz pracy" zamieszczonym w numerze 13-tym tygodnika „N. K. I." dopuściła się wobec B. E. przestępstwa zniesławienia przy pomocy środków masowego przekazu, tj. o czyn z art. 212 § 2 k.k.

Sąd Rejonowy w I. wyrokiem z dnia 27 kwietnia 2007 r. w sprawie, sygn. akt II K 152/06, uniewinnił oskarżoną M. M. od popełnienia zarzucanego jej czynu. Na podstawie art. 632 pkt 1 k.p.k. w zw. z art. 616 § 1 pkt 2 k.p.k. zasądzono od oskarżycielki prywatnej B. E. na rzecz oskarżonej M. M. kwotę 790,56 zł tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego, a na podstawie art. 632 pkt 1 k.p.k. zasądzono od oskarżycielki prywatnej B. E. na rzecz Skarbu Państwa koszty procesu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty