Wyrok SN z dnia 18 lipca 2007 r., sygn. I PK 68/07

1. Odszkodowanie z tytułu umowy o zakazie konkurencji po ustaniu sto­sunku pracy (art. 1012 § 1 k.p.) nie jest objęte regulacją art. 169 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Prawo bankowe (jednolity tekst: Dz.U. z 2002 r. Nr 72, poz. 665 ze zm.).

2. Ustanowienie zarządu komisarycznego w banku nie jest okolicznością, która sama przez się stanowi o ustaniu przyczyn uzasadniających zakaz konku­rencji (art. 1012 § 2 k.p.).

 

Przewodniczący SSN Katarzyna Gonera (sprawozdawca),

Sędziowie SN: Romualda Spyt, Jolanta Strusińska-Żukowska.

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 18 lipca 2007 r. sprawy z powództwa Krzysztofa J. przeciwko „G.B.” SA z siedzibą w K. o od­szkodowanie z tytułu zakazu konkurencji, na skutek skargi kasacyjnej powoda od wyroku Sądu Apelacyjnego w Łodzi z dnia 31 sierpnia 2006 r. [...]

uchylił zaskarżony wyrok i przekazał sprawę Sądowi Apelacyjnemu w Łodzi do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.

 

Uzasadnienie

Sąd Okręgowy-Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Łodzi wyrokiem z 28 kwietnia 2006 r. [...] oddalił powództwo Krzysztofa J. przeciwko G.B. SA z siedzibą w K. o zasądzenie kwoty 145.445,04 zł tytułem odszkodowania wynikającego z umowy o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy. Sąd Okręgowy ustalił, że G.B. SA jest następcą prawnym B.P. SA w Ł., który został przejęty przez pozwanego na mocy decyzji Komisji Nadzoru Bankowego z 10 grudnia 2004 r. Powód Krzysztof J. był za­trudniony w B.P. SA w Ł. od 21 listopada 1990 r. do 30 czerwca 2003 r. na podstawie umowy o pracę. W tym okresie pracował na różnych stanowiskach. W dniu 22 sierp­nia 2000 r. doszło do zmiany wcześniejszych warunków pracy powoda w B.P. SA w Ł. w drodze porozumienia stron. Zgodnie z umową zawartą w tym dniu powodowi powierzono stanowisko dyrektora zarządzającego - sekretarza banku. W dniu 16 marca 2001 r. strony stosunku pracy zawarły umowę o zakazie konkurencji po usta­niu zatrudnienia, nazwaną aneksem do umowy o pracę z 22 sierpnia 2000 r. Zgodnie z treścią tego aneksu dotychczasowy § 9 umowy z 22 sierpnia 2000 r., dotyczący prawa do odprawy dla powoda w przypadku rozwiązania umowy o pracę oraz sposo­bu naliczania tej odprawy, oznaczono jako ust. 1 oraz wprowadzono ust. 2 i 3 w następującym brzmieniu: „2. W okresie 12 miesięcy od rozwiązania umowy Pan Krzysztof J. nie może zajmować się interesami konkurencyjnymi, chyba że będzie to dotyczyć spółek, w których Bank albo osoba prawna od Banku zależna posiada udziały lub akcje w ilości powodującej powstanie stosunku dominacji w rozumieniu właściwych przepisów prawa”. „3. W związku z postanowieniami ustępu 1 Panu Krzysztofowi J. w okresie 12 miesięcy od dnia rozwiązania niniejszej umowy przysługuje odszkodowanie w wysokości 40 % średniomiesięcznej płacy, o której mowa w ustępie 1, płatne miesięcznie.”

 
ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty