09.08.2002 Podatki

Wyrok SN z dnia 9 sierpnia 2002 r., sygn. V KKN 305/00

Z upływem terminu przedawnienia  wymiaru danego rodzaju należności przedawnia się karalność przestępstwa polegającego na narażeniu na uszczuplenie tych należności. Nie uległy natomiast przedawnieniu uszczuplenia należności państwowych z tytułu podatków. W prawie karnym skarbowym, przy narażeniu na uszczuplenie podatku lub innej należności państwowej, czas popełnienia przestępstwa skarbowego ustala się z końcem roku, w którym upłynął termin płatności tej należności.

 

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN  Stanisław Zabłocki (przewodniczący)

SSN  Dorota Rysińska

SSN  Zygmunt Stefaniak (sprawozdawca)

Protokolant  Michał Wierzbowski

przy udziale prokuratora Prokuratury Krajowej Waldemara Smardzewskiego w sprawie J. K. skazanego z art. 270 § 1 kk, art. 80 § 1 uks i inne po rozpoznaniu w Izbie Karnej na rozprawie w dniu 9 sierpnia 2002 r., kasacji, wniesionej przez obrońcę od wyroku Sądu Apelacyjnego we W. z dnia 9 lutego 2000 r., utrzymującego w mocy wyrok Sądu Okręgowego w Ś. z dnia 23 lipca 1999 r., uchyla zaskarżony wyrok w części utrzymującej w mocy skazanie Józefa K. wyrokiem Sądu Okręgowego w Ś. za czyny opisane w punktach II a i b oraz w zakresie orzeczenia o przepadku, figurującego w pkt VIII tego wyroku i sprawę w tym zakresie przekazuje Sądowi Apelacyjnemu we W. do ponownego rozpoznania, kosztami postępowania kasacyjnego obciąża Skarb Państwa, zarządza zwrot opłaty od kasacji Józefowi K.

 

Uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Ś. wyrokiem z dnia 29 lipca 1999 r., sygn. akt III K 5/99 uznał Józefa K. za winnego tego, że:

I.

w dniu 27 sierpnia 1992 r. działając wspólnie i w porozumieniu z inną osobą w Urzędzie Celnym w S. w związku z odprawą celną przywozową dotyczącą samochodu Mercedes posłużył się jako autentycznymi podrobionymi dokumentami w postaci rachunku zakupu pojazdu z dnia 25 maja 1992 r. oraz spisu mienia przesiedlenia na nazwisko Marka W., na podstawie których wyłudził nienależną ulgę celno - podatkową w kwocie 24.036,30 złotych, to jest popełnienia czynu z art. 270 § 1 kk i za to skazany został na karę 1 roku pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres próby 3 (trzech) lat, w dniu 20 listopada 1993 r. a nadto w dniu 23 listopada 1993 r., działając wspólnie i w porozumieniu z inną osobą w ramach czynu ciągłego w Urzędzie Celnym w S. w związku z odprawą celną przywozową dotyczącą samochodu Mercedes posłużył się jako autentycznymi podrobionymi dokumentami w postaci rachunku zakupu pojazdu z dnia 17 października 1993 r. i postanowieniem o przekazaniu sprawy, na podstawie których wyłudził nienależną ulgę celno - podatkową w kwocie 31.559,50 złotych, oraz w związku z odprawą celno przywozową posłużył się jako autentycznymi dokumentami w postaci rachunku zakupu pojazdu z dnia 8 października 1993 r., postanowienia o przekazaniu sprawy, spisem mienia przesiedleńczego i zaświadczenia konsularnego na nazwisko Marka S., na podstawie których wyłudził nienależną ulgę celno - podatkową w kwocie 19.127 złotych tj. popełnienia czynu z art. 270 § 1 kk w zw. z art. 12 kk i za to skazany został na karę 2 (dwóch) lat pozbawienia wolności z warunkowym zwieszeniem jej wykonania na okres próby lat 4 (czterech),

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty