02.10.2002 Kadry i płace

Wyrok SN z dnia 2 października 2002 r. sygn. I PKN 685/01

Postanowienia zakładowego regulaminu premiowania, przewidujące możliwość „obniżenia globalnej” wysokości premii, nie stwarzają podstawy do jej całkowitej redukcji lub do nieutworzenia funduszu premiowego.

Przewodniczący SSN Józef Iwulski

Sędziowie SN: Zbigniew Myszka, Jadwiga Skibińska-Adamowicz (sprawozdawca)

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 2 października 2002 r. sprawy z powództwa Marii T.-F. przeciwko Fabryce Wódek „P.-Ł.” SA w Ł. o zapłatę, na skutek kasacji powódki od wyroku Sądu Okręgowego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Rzeszowie z dnia 20 września 2001 r. [...]

uchylił zaskarżony wyrok i przekazał sprawę Sądowi Okręgowemu-Sądowi Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Rzeszowie do ponownego rozpoznania, pozostawiając mu rozstrzygnięcie o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Sąd Rejonowy-Sąd Pracy w Łańcucie wyrokiem z dnia 29 czerwca 2001 r. zasądził od Fabryki Wódek „P.Ł.” w Ł. na rzecz Marii T.-F. premię regulaminową za ma­rzec, maj i sierpień 1998 r., za cały 1999 r. oraz za cały 2000 r. w kwotach podanych w sentencji wyroku. Ustalił, że powódka, zatrudniona w pozwanej Fabryce od 16 lu­tego 1971 r. do 31 grudnia 2000 r. na różnych samodzielnych stanowiskach pracy, miała prawo do 25% premii obliczonej od wynagrodzenia zasadniczego. Jej stosunek pracy został rozwiązany przez pracodawcę na podstawie art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 28 grudnia 1989 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania stosunków pracy z przy­czyn dotyczących pracodawcy. Sprawę wynagrodzenia powódki regulował zakładowy układ zbiorowy pracy wraz z załącznikami zawarty w dniu 1 kwietnia 1995 r. i obowiązujący od tej daty. Według § 15 tego układu pracownikom przysługiwała miesięczna premia przyznawana według zasad określonych w załączniku nr 2 do układu.

Stosownie natomiast do § 2 tego załącznika, stanowiącego regulamin premiowania na stanowiskach robotniczych i nierobotniczych, globalną kwotę funduszu premio­wego ustala się w wysokości 25% płac zasadniczych. Jednak wysokość tej premii może być obniżona po konsultacji ze związkami zawodowymi w razie trudnej sytuacji finansowej Fabryki bądź w razie przekroczenia dopuszczalnego wskaźnika wzrostu miesięcznego wynagrodzenia, o którym mowa w art. 4 pkt 1 ustawy z dnia 16 grud­nia 1994 r. o negocjacyjnym systemie kształtowania wynagrodzeń. W myśl § 3 ust. 1 pkt 6 regulaminu, podstawę naliczenia premii indywidualnej dla stanowisk nierobotni­czych stanowi czas efektywnie przepracowany w danym miesiącu w ramach normal­nego czasu pracy. Pracodawca nie wypłacił powódce premii należnej jej w spornym czasie (wysokość łączna wynosi 20.197 zł), motywując to złymi wynikami finanso­wymi Fabryki.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty