03.10.2002 Podatki

Wyrok SN z dnia 3 października 2002 r. sygn. III RN 156/01

Zwrot kosztów używania do celów służbowych samochodu osobowego stanowiącego własność udziałowca (akcjonariusza) spółki i zarazem członka jej zarządu nie był „wydatkiem na jego rzecz” w rozumieniu art. 16 ust. 1 pkt 38 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (jednolity tekst: Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm., w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 1999 r.).

Przewodniczący SSN Jerzy Kwaśniewski

Sędziowie SN: Andrzej Kijowski (sprawozdawca), Andrzej Wróbel

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 3 października 2002 r. sprawy ze skargi Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Usługowego „M.” Spółka z o.o. w S. na decyzję Izby Skarbowej w S. z dnia 10 listopada 1998 r. [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych za rok 1996, na skutek rewizji nadzwyczajnej Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego od wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego-Ośrodka Zamiejscowego w Szczecinie z dnia 9 listopada 2000 r. [...]

uchylił zaskarżony wyrok i sprawę przekazał Naczelnemu Sądowi Administracyjnemu-Ośrodkowi Zamiejscowemu w Szczecinie do ponownego rozpoznania.

Uzasadnienie

[...] Urząd Skarbowy w S. decyzją z dnia 7 lipca 1998 r. określił dla Przedsiębiorstwa Produkcyjno - Usługowego „M.” - Spółka z o.o. w S. zobowiązanie podatkowe z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych za 1996 r. w kwocie 33.971 zł oraz zaległość podatkową z tego tytułu w kwocie 27.882 zł. W uzasadnienia tej decyzji podano, że Spółka w roku podatkowym 1996 r. błędnie uwzględniła wydatki na prenumeratę czasopism i ubezpieczenia samochodu w 1997 r., zaliczyła do kosztów uzyskania przychodu wydatki związane z zakupem posiłków, uwzględniła w tychże kosztach wydatki na jednorazowe przepustki dla swoich pracowników, a także bezpodstawnie zaliczyła do tych kosztów wynagrodzenia za pracę świadczoną przez Z.S. i P.R. - udziałowców Spółki oraz członków jej zarządu, składki na ich ubezpieczenie społeczne , jak również zwrot na ich rzecz kosztów podróży służbowych i ryczałtów za używanie prywatnych samochodów dla potrzeb działalności Spółki. Urząd Skarbowy uznał, że umowy o pracę zostały zawarte bez powołania pełnomocnika wymaganego przez art. 203 Kodeksu handlowego, co zgodnie z art. 58 § 1 KC spowodowało ich nieważność.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty