21.09.2001 Kadry i płace

Wyrok SN z dnia 21 września 2001 r. sygn. I PKN 639/00

Obowiązek pracodawcy skierowania na badania kontrolne po wyczerpa­niu okresu zasiłku chorobowego dotyczy pracownika, który po upływie tego okresu stawił się do pracy i zgłosił gotowość jej wykonywania.

Przewodniczący SSN Jadwiga Skibińska-Adamowicz (sprawozdawca)

Sędziowie SN: Katarzyna Gonera, Zbigniew Myszka

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 21 września 2001 r. sprawy z po­wództwa Mirosława R. przeciwko Przedsiębiorstwu Energetyki Cieplnej „P.” Spółce z o.o. w B. o zapłatę, na skutek kasacji strony pozwanej od wyroku Sądu Apelacyjnego w Gdańsku z dnia 30 marca 2000 r. [...]

uchylił zaskarżony wyrok i przekazał sprawę Sądowi Apelacyjnemu w Gdańsku do ponownego rozpoznania.

Uzasadnienie

Powód Mirosław R. po sprecyzowaniu stanowiska w sprawie żądał zasądzenia od Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej spółki z o.o. w B. kwoty 16.569,57 zł tytułem odszkodowania za niezgodne z prawem rozwiązanie umowy o pracę na podstawie art. 53 § 1 pkt 1 lit. b KP.

Sąd Okręgowy-Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Toruniu wyrokiem z dnia 17 stycznia 2000 r. zasądził od pozwanego Przedsiębiorstwa na rzecz powoda żądaną przez niego kwotę wraz z odsetkami ustawowymi. Ustalił, że w dniu 2 marca 1992 r. powód został powołany na stanowisko zastępcy dyrektora Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej spółki z o.o. w B., a następnie została z nim zawarta umowa o pracę na czas kadencji zarządu, w pełnym wymiarze czasu pracy, na stanowisku członka zarządu - zastępcy dyrektora. Zgodnie z § 22 aktu notarialnego z dnia 14 lutego 1992 r., w którym została zawarta umowa spółki, kadencja zarządu miała trwać pięć lat, z tym że pierwsza kadencja tylko trzy lata. Na mocy powyższej umowy powód objął funkcję członka zarządu - zastępcy dyrektora do czasu odwołania go z zajmowanego stanowiska. W dniu 31 lipca 1998 r. Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników pozwanej spółki podjęło uchwałę o odwołaniu powoda ze stanowiska z dniem 31 lipca 1998 r. Postanowiło także, iż odwołanie będzie równoznaczne z wy­powiedzeniem umowy o pracę z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowie­dzenia, bez obowiązku świadczenia pracy w tym okresie. Uchwała o odwołaniu po­woda została mu doręczona w dniu 31 lipca 1998 r. Od dnia 30 lipca 1998 r. do 25 stycznia 1999 r. powód korzystał nieprzerwanie ze zwolnienia lekarskiego. Pierwsze zwolnienie lekarskie, wydane przez lekarza Radosława O., opiewało niezdolność powoda do pracy na ponad 180 dni, tj. do końca stycznia 1999 r. Po stwierdzeniu przez stronę pozwaną, że zaświadczenie to jest nieprawidłowe, córka powoda lekarz Katarzyna R. wystawiła mu drugie zwolnienie na czas do 25 stycznia 1999 r., zaś pierwsze zwolnienie strona pozwana zwróciła powodowi. W dniu 3 lutego 1999 r. Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników pozwanej spółki podjęło uchwałę o rozwiązaniu z powodem umowy o pracę ze względu na jego niezdolność do pracy wskutek choroby trwającej dłużej niż łączny okres pobierania wynagrodzenia i zasiłku z tego tytułu. Jako podstawę prawną strona pozwana wskazała art. 72 § 1 w związku z art. 53 § 1 pkt 1 lit. b KP. Uchwała ta została powodowi doręczona listem poleco­nym tego samego dnia.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty