08.01.1997 Ubezpieczenia

Wyrok SN z dnia 8 stycznia 1997 r. sygn. II UKN 18/96

Osoba, która w myśl art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 24 lutego 1989 r. zgłosiła do 30 czerwca 1990 r. wniosek o świadczenie rolnicze i przekazała do dnia 31 grudnia tego roku gospodarstwo rolne, a następnie nabyła prawo do emerytury lub renty pozarolniczej, może pobierać świadczenie w zbiegu na dotychczasowych zasadach.

Przewodniczący SSN: Stefania Szymańska (sprawozdawca)

Sędziowie SN: Jerzy Kuźniar, Maria Mańkowska

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 8 stycznia 1997 r. sprawy z wniosku Krystyny P.-P. przeciwko Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego-Oddziałowi Regionalnemu w W. o zbieg prawa do świadczeń, na skutek kasacji wnioskodawczyni od wyroku Sądu Apelacyjnego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Warszawie z dnia 31 lipca 1996 r. [...]

1. Zmienił zaskarżony wyrok i poprzedzający go wyrok Sądu Wojewódzkiego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Warszawie z dnia 8 marca 1996 r. [...] i ustalił, że Krystyna P.-P.z ma prawo do zbiegu renty inwalidzkiej rolniczej z rentą inwalidzką z pracowniczego zaopatrzenia emerytalnego.

2. Zasądził od strony pozwanej na rzecz wnioskodawczyni kwotę 100 zł tytułem zwrotu kosztów adwokackich.

Uzasadnienie

1. Krystyna P.-P., urodzona 1 lipca 1937 r., we wniosku z dnia 28 czerwca 1990 r. wystąpiła o przyznanie świadczenia z tytułu przekazania gospodarstwa rolnego. Wnioskodawczyni nie wskazała wprost, że domaga się przyznania renty inwalidzkiej, jednakże dołączyła zaświadczenie Zespołu Opieki Zdrowotnej-Przychodni Rejonowej W. [...] z 17 czerwca 1990 r. o stanie zdrowia. Drugie zaświadczenie z tejże Przychodni, znajdujące się w aktach rentowych, nosi datę 20 marca 1991 r. We wniosku zaznaczyła, że zamierza przekazać gospodarstwo rolne (łąka o pow. 1,55 ha) siostrze Janinie B. W decyzji warunkowej z 6 sierpnia 1990 r. organ rentowy przyznał wnioskodawczyni emeryturę od 1 lipca 1997 r., tj. od dnia osiągnięcia wieku emerytalnego z zaznaczeniem, że "wypłata świadczenia ulega zawieszeniu do czasu nadesłania aktu notarialnego i ukończenia 60 lat". Odpis decyzji przesłano do wiadomości Urzędu Miasta i Gminy w B.K. W zażaleniu z dnia 24 grudnia 1992 r. skierowanym do organu rentowego wnioskodawczyni zaznaczyła, że we wniosku z dnia 28 czerwca 1990 r. ubiegała się o rentę inwalidzką, a nie o emeryturę, która nie przysługuje jej, gdyż nie osiągnęła jeszcze wieku emerytalnego i wniosła o wydanie stosownej decyzji. Do pisma tego dołączyła umowę dzierżawy, na mocy której wydzierżawiła gospodarstwo rolne Janinie B. na okres 10 lat. Ostatecznie żądanie wnioskodawczyni przyznania rolniczej renty inwalidzkiej zostało załatwione korzystnie dopiero przez Sąd Wojewódzki-Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Warszawie wyrokiem z dnia 26 września 1995 r. Sąd ten bowiem zmienił kolejną niekorzystną dla wnioskodawczyni decyzję organu rentowego z dnia 17 stycznia 1995 r. i przyznał jej prawo do rolniczej renty inwalidzkiej od grudnia 1990 r. Ze znajdujących się w aktach rentowych opinii lekarzy biegłych sądowych, wydanych na żądanie Sądu rozpoznającego sprawę w 1995 r. wynika, że biegli uznali, iż wnioskodawczyni była całkowicie niezdolna do pracy w gospodarstwie rolnym przed datą 28 czerwca 1990 r., tj. datą zgłoszenia wniosku.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty