23.08.1995 Obrót gospodarczy

Wyrok SN z dnia 23 sierpnia 1995 r. sygn. III ARN 26/95

1. Nie jest wystarczające ustne ogłoszenie decyzji organu celnego o dopuszczeniu zgłoszonego towaru do obrotu na polskim obszarze celnym i o wymiarze należności celnych ani też zapoznanie strony z tą decyzją w inny sposób, niż tylko poprzez niezwłoczne jej doręczenie na piśmie (art. 67 ust. 2 - Prawa celnego).

2. Termin do wniesienia odwołania rozpoczyna się od dnia doręczenia tej decyzji stronie.

Przewodniczący SSN: Adam Józefowicz

Sędziowie SN: Janusz Łętowski, Teresa Romer, Jadwiga Skibińska-Adamowicz, Andrzej Wróbel (sprawozdawca)

Sąd Najwyższy, z udziałem prokuratora Włodzimierza Skoniecznego, po rozpoznaniu w dniu 23 sierpnia 1995 r. sprawy ze skargi Jadwigi K. na postanowienie Prezesa Głównego Urzędu Ceł w Warszawie z dnia 16 sierpnia 1993 r. [...] w przedmiocie nierozpoznania odwołania od decyzji organu I instancji jako wniesionego z uchybieniem terminu, na skutek rewizji nadzwyczajnej Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego [...] od wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego-Ośrodka Zamiejscowego w Katowicach z dnia 16 listopada 1994 r. [...]

uchylił zaskarżony wyrok i poprzedzające go postanowienie Prezesa Głównego Urzędu Ceł w Warszawie z dnia 16 sierpnia 1993 r. [...].

Uzasadnienie

Decyzją z dnia 29 stycznia 1993 r. zawartą w dokumencie SAD [...] Dyrektor Urzędu Celnego w K. ustalił cło od importowanego przez Firmę Handlową A H.-D.@ towaru o nazwie AH.@. W dniu 17 lutego 1993 r. właścicielka firmy Jadwiga K. złożyła osobiście w siedzibie Urzędu Celnego w K. odwołanie od tej decyzji. Prezes Głównego Urzędu Ceł postanowieniem z dnia 16 sierpnia 1993 r. [...] stwierdził, że odwołanie Firmy Handlowej AH.-D.@ zostało wniesione z uchybieniem terminu i z tej przyczyny pozostawił je bez rozpoznania na podstawie art. 134 k.p.a. W ocenie Prezesa Głównego urzędu Ceł, z decyzją organu I instancji właścicielka została zapoznana w dniu 29 stycznia 1993 r., co potwierdziła własnoręcznym podpisem w polu 54 druku SAD, stanowiącym dokument odprawy celnej. Ponieważ odwołanie zostało złożone w urzędzie celnym w dniu 17 lutego 1993 r., zatem zostało wniesione z uchybieniem czternastodniowego terminu określonego w art. 129 § 2 k.p.a.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty