Uchwała SN z dnia 20 września 1990 r., sygn. III PZP 14/90

Sąd Najwyższy w sprawie z powództwa Jerzego T. i Andrzeja J. przeciwko Przedsiębiorstwu Zagranicznemu „HTL, Plastomed” w W. o wynagrodzenie i odszkodowanie po rozpoznaniu na posiedzeniu jawnym dnia 13 września 1990 r. zagadnienia prawnego przekazanego przez Sąd Wojewódzki – Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Warszawie postanowieniem z dnia 20 kwietnia 1990 r. X PR 112/90 do rozstrzygnięcia w trybie art. 391 k.p.c.:

„Czy w sprawie, w której pracownik dochodzi zwrotu nienależnie pobranego z wynagrodzenia podatku wyrównawczego lub zaliczki na poczet tego podatku przez zakład pracy, zakład ten jest legitymowany biernie do występowania w procesie o tę należność w charakterze strony pozwanej?”

podjął następującą uchwałę:

W sprawie, w której pracownik dochodzi zwrotu nienależnie pobranego z wynagrodzenia za pracę podatku wyrównawczego lub zaliczki na poczet tego podatku przez zakład pracy, zakład ten jest legitymowany do występowania przed sądem pracy w charakterze pozwanego.

Uzasadnienie

Zagadnienie prawne postawione w sformułowanym pod adresem Sądu Najwyższego pytaniu prawnym wymaga oceny w świetle przepisów prawa podatkowego jak i norm prawa pracy. W myśl art. 11 ust. 1 ustawy z 28.VII.1983 r. o podatku wyrównawczym (Dz.U. nr 42, poz. 188) podatek wyrównawczy od osób uzyskujących wynagrodzenie ze stosunku pracy oblicza i pobiera zakład pracy jako jego płatnik. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z 28.VII.1983 r. w sprawie wykonania przepisów o podatku wyrównawczym (Dz.U. nr 42, poz. 190) zakłady pracy, które zobowiązane są do obliczania i poboru podatku wyrównawczego, w ciągu roku obliczają i pobierają zaliczki na podatek, a po upływie roku dokonują obliczenia podatku należnego za cały rok (§ 5 ust. 1). Obowiązek poboru zaliczki powstaje poczynając od miesiąca, w którym dochody pracownika otrzymane od początku roku, obliczone w stosunku rocznym, przekroczyły kwotę powodującą powstanie obowiązku podatkowego (§ 6 ust. 3). Z końcem roku zakład pracy, w terminie do dnia 31 stycznia, zobowiązany jest do dokonania rocznego obliczenia podatku. Jeżeli z obliczenia rocznego wynika nadpłata, zalicza się ją na poczet zaliczki należnej za styczeń, a jeżeli po pobraniu tej zaliczki pozostaje nadal nadpłata, zwraca się ją podatnikowi gotówką. Zwrotu nadpłaty w gotówce dokonuje zakład pracy (§ 8 ust. 1). Szczególne zasady obliczania zaliczki dotyczą zaliczki za miesiąc grudzień (§ 6 ust. 2). Ponadto jeżeli stosunek pracy z pracownikiem ustał w ciągu roku, zakład pracy nie dokonuje rocznego obliczenia podatku (§ 6 ust. 4). Tym samym w razie ustania stosunku pracy, w ciągu roku nie ma zastosowania przepis § 8 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z 28.VII.1983 r. przewidujący zwrot nadpłaty, zaliczki przez zakład pracy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty