24.11.2023 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 24 listopada 2023 r., sygn. III OSK 6010/21

W kontekście prawa pocztowego, samo potwierdzenie nadania przesyłki poleconej oraz wydruk śledzenia przesyłki nie mogą stanowić niepodważalnego dowodu na fakt, że przesyłka dotarła do adresata, jeśli została skierowana na inny adres niż wskazany w oficjalnych rejestrach.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Wojciech Jakimowicz (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Olga Żurawska-Matusiak Sędzia del. WSA Hanna Knysiak-Sudyka Protokolant: asystent sędziego Olga Malicka po rozpoznaniu w dniu 24 listopada 2023 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej W. C. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 19 marca 2021 r., sygn. akt II SAB/Wa 800/20 w sprawie ze skargi W. C. na bezczynność Fundacji O. z siedzibą w W. w przedmiocie rozpoznania wniosku z dnia 20 października 2020 r. o udostępnienie informacji publicznej oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia

19 marca 2021 r., sygn. akt II SAB/Wa 800/20 oddalił skargę W. C. (dalej także jako: skarżący) na bezczynność Fundacji O. z siedzibą w W. (dalej także jako: Fundacja) w przedmiocie rozpoznania wniosku z dnia 20 października 2020 r. o udostępnienie informacji publicznej.

Wyrok ten zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy:

Wnioskiem z dnia 20 października 2020 r. skarżący, powołując się na art. 4 ust. 1 pkt 5 ustawy o dostępie do informacji publicznej, zwrócił się do Fundacji o udostępnienie informacji:

1) jakie działania faktyczne i prawne podjęła Fundacja w sprawie aktu wandalizmu, do jakiego doszło w dniu 22 kwietnia 2020 t. na cmentarzu żydowskim w T.;

2) zestawienia nieruchomości przekazanych Fundacji przez Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP oraz gminy wyznaniowe żydowskie, które uprzednio zostały tym organizacjom przekazane na mocy orzeczeń Komisji Regulacyjnej ds. gmin żydowskich, w szczególności wskazując pełną listę cmentarzy żydowskich pozostających obecnie w posiadaniu Fundacji; skarżący wniósł o wskazanie adresu oraz numeru księgi wieczystej każdej z nieruchomości;

3) wysokości środków finansowych przeznaczonych przez Fundację na cele związane z cmentarzami żydowskimi, miejscami pochówku lub miejscami martyrologii narodu żydowskiego w latach 2000-2020 wraz ze wskazaniem kwot, realizowanego zadania, podmiotu realizującego oraz lokalizacji miejsc objętych taką opieką oraz źródła finansowania ze szczególnym uwzględnieniem środków publicznych w tym przekazanych przez samorządy, instytucje państwowe, organizacje pozarządowe oraz darowizny od osób fizycznych zarówno polskie jak i zagraniczne.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp