24.05.2023

Wyrok NSA z dnia 24 maja 2023 r., sygn. I OSK 3332/19

Nieruchomości

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Iwona Bogucka Sędziowie: Sędzia NSA Mariola Kowalska Sędzia NSA Piotr Przybysz (spr.) Protokolant starszy sekretarz sądowy Aleksandra Czapla po rozpoznaniu w dniu 24 maja 2023 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej A.S., B.S. i D.S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 13 czerwca 2019r., sygn. akt I SA/Wa 325/19 w sprawie ze skargi A.S., B.S i D.S. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 5 grudnia 2018r. nr DAP-WOSRFR-7280-344/2018/DC w przedmiocie odmowy uchylenia decyzji oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie po rozpoznaniu sprawy ze skargi A. S., B. S. i D. S.-K. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 5 grudnia 2018 r., nr DAP-WOSRFR-7280-344/2018/DC, w przedmiocie odmowy uchylenia decyzji, wyrokiem z 13 czerwca 2019 r., sygn. akt I SA/Wa 325/19, oddalił skargę. Wyrok ten, podobnie jak pozostałe wyroki sądów administracyjnych przywołane poniżej, jest dostępny w Centralnej Bazie Orzeczeń Sądów Administracyjnych pod adresem internetowym: orzeczenia.nsa.gov.pl.

Skargę kasacyjną na powyższe rozstrzygnięcie złożyli A. S., B. S. i D. S.-K., reprezentowani przez radcę prawnego, zaskarżając wyrok w całości. W skardze kasacyjnej zaskarżonemu wyrokowi zarzucili naruszenie przepisów:

I. prawa materialnego przez niewłaściwe zastosowanie, to jest art. 11 ust. 5 ustawy z dnia 8 lipca 2005 r. o realizacji prawa do rekompensaty z tytułu pozostawienia nieruchomości poza obecnymi granicami Rzeczypospolitej Polskiej (dalej: "ustawa z 2005 r.) w wyniku przyjęcia, że podstawą ustalenia stanu nieruchomości pozostawionej mogą być dowody wskazujące stan odbiegający od stanu "na dzień ich pozostawienia",

II. postępowania, które to naruszenie mogło mieć istotny wpływ na wynik sprawy, to jest:

1. art. 151 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (dalej jako p.p.s.a.) w zw. z art. 149 § 2 k.p.a. poprzez oddalenie skargi na skutek przyjęcia, że w postępowaniu wznowieniowym organ nie ma obowiązku prowadzenia nowego postępowania, a jedynie obowiązek oceny ujawnionych nowych dowodów na zapadłe rozstrzygnięcie, w konsekwencji zaś zwolnienie organów z obowiązku działania zgodnie ze standardem postępowania wyjaśniającego, podczas gdy postanowienie o wznowieniu postępowania jest podstawą prowadzenia postępowania zarówno co do przyczyn wznowienia, jak i co do rozstrzygnięcia istoty sprawy,

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne