10.07.2023 Ubezpieczenia

Wyrok NSA z dnia 10 lipca 2023 r., sygn. II GSK 14/20

Ubezpieczenia

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Wojciech Kręcisz Sędzia NSA Gabriela Jyż (spr.) Sędzia NSA Mirosław Trzecki Protokolant Paweł Cholewski po rozpoznaniu w dniu 10 lipca 2023 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Lublinie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 11 czerwca 2019 r. sygn. akt VI SA/Wa 455/19 w sprawie ze skargi Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Lublinie na decyzję Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 12 grudnia 2018 r. nr 1721/2018/Ub w przedmiocie ustalenia podlegania obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Lublinie na rzecz Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia 360 (trzysta sześćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 11 czerwca 2019 r., oddalił skargę Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Lublinie na decyzję Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 12 grudnia 2018 r., w przedmiocie ustalenia podlegania obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego.

Sąd I instancji orzekał w następującym stanie sprawy:

Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie poinformował, że w wyniku przeprowadzonej w WORD w Lublinie kontroli ustalono, że treść oraz realizacja umów zawartych pomiędzy skarżącym, a E. H. wskazywały, iż były to umowy o świadczenie usług, co w konsekwencji oznaczało, że uczestniczka powinna podlegać obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu z tytułu ich wykonywania. W zawiadomieniu wskazano na umowę: z dnia 1 stycznia 2011 r., zawartą na okres od dnia 12 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2011 r. oraz umowę z dnia 8 lutego 2011 r., zawartą na okres od dnia 9 do dnia 14 luty 2011 r.

Powyższe stało się podstawą decyzji Dyrektora Lubelskiego Oddziału Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 28 września 2015 r., którą stwierdzono, że E. H. podlegała ubezpieczeniu zdrowotnemu z tytułu wykonywania pracy na podstawie umów o świadczenie usług, do których stosuje się przepisy Kodeksu cywilnego dotyczące zlecenia zawartych ze skarżącym Ośrodkiem w okresach: od dnia 12 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2011 r. oraz od dnia 9 lutego 2011 r. do dnia 14 lutego 2011 r.

Objętą skargą decyzją Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia utrzymał w mocy rozstrzygnięcie organu I instancji. Organ odwoławczy podzielił stanowisko organu I instancji, że czynności wykonywane w ramach przedmiotowych umów nie miały charakteru czynności przynoszących konkretny materialny rezultat, były one w istocie realizowane w ramach umów starannego działania, mających charakter umów o świadczenie usług, do których stosuje się odpowiednio przepisy o zleceniu. Prezes NFZ stwierdził, że umowy łączące uczestniczkę ze skarżącym Ośrodkiem nie miała charakteru umowy o dzieło, albowiem przedmiotem działania uczestniczki postępowania były czynności, na które składało się prowadzenie wykładu na określony temat, co sprowadzało się do świadczenia usług, nie zaś do powstania dzieła.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne