21.06.2023 Kadry i płace

Wyrok NSA z dnia 21 czerwca 2023 r., sygn. III FSK 531/22

Wydatki pokrywane z zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych powinny być bezpośrednio związane z poprawą sytuacji zawodowej konkretnego pracownika. Obowiązek wykazania bezpośredniego związku pomiędzy wydatkiem a poprawą sytuacji zawodowej pracownika spoczywa na wnioskodawcy.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Krzysztof Winiarski (sprawozdawca), Sędzia NSA Jolanta Sokołowska, Sędzia WSA (del) Paweł Dąbek, , po rozpoznaniu w dniu 21 czerwca 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej "V. [...]" sp. z o.o. z siedzibą w L. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 20 stycznia 2022 r. sygn. akt I SA/Łd 868/21 w sprawie ze skargi "V. [...]" sp. z o.o. z siedzibą w L. na postanowienie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Łodzi z dnia 27 sierpnia 2021 r. nr 1001-IEW-3.4071.2.2021.4.U71/AM UNP 1001-21-089001 w przedmiocie odmowy wydania zaświadczenia o pomocy de minimis 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od "V. [...]" sp. z o.o. z siedzibą w L. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Łodzi kwotę 360 (słownie: trzysta sześćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 20 stycznia 2022 r., sygn. akt I SA/Łd 868/21, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi oddalił skargę "V." sp. z o.o. z siedzibą w L. na postanowienie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Łodzi z 27 sierpnia 2021 r., nr 1001-IEW-3.4071.2.2021.4U71/AM, UNP 1001-21-089001, w przedmiocie odmowy wydania zaświadczenia o udzieleniu pomocy de minimis.

Wymieniony wyrok, jak również inne przytoczone w niniejszym uzasadnieniu orzeczenia sądów administracyjnych, publikowane są na stronach internetowych Naczelnego Sądu Administracyjnego (https://orzeczenia.nsa.gov.pl).

Rozstrzygnięcie zapadło w następującym stanie faktycznym.

Wnioskiem z 17 grudnia 2020 r., uzupełnionym pismem z 18 stycznia 2021 r. stanowiącym odpowiedź na wezwanie organu, skarżąca wystąpiła o wydanie zaświadczenia o pomocy de minimis w kwocie 106.019,37 zł z tytułu wydatku poniesionego na cel określony w § 2 ust. 1 pkt 12 lit. e) rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2007 r. w sprawie zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2015 r. poz. 1023 ze zm., dalej: rozporządzenie ZFRON) na zakup urządzenia [...] Viscometer. Skarżąca wskazała, że analizowany wydatek poniesiony został na urządzenie stanowiące element wyposażenia stanowiska pracy kierownika laboratorium badawczo-rozwojowego zajmowanego przez osobę niepełnosprawną. Jak wskazano w pismach, pracownik ten zgłosił spółce, że ze względu na posiadaną niepełnosprawność ma problemy z obsługą jednego z urządzeń, tj. [...] Viscometer [...], ponieważ jest to sprzęt starszej generacji i wykonywanie powierzonych zadań zajmuje dużo czasu. Oczekiwanie na wyniki pomiarów było długotrwałe, a niejednokrotnie zachodziła konieczność ponownego przeprowadzania badania. Skarżąca podkreśliła przy tym, że szybkość wykonania badania jest kluczowa dla prowadzonego przezeń przedsiębiorstwa, bowiem oczekiwanie na jego wynik blokuje proces produkcji lub wydawania towaru. Ponadto uciążliwość obsługi urządzenia powoduje, że pracownik ma mniej czasu na wykonywanie innych, licznych z racji pełnionej funkcji kierownika obowiązków. Z uwagi na przywołane okoliczności pracownik nie miał możliwości takiej organizacji pracy, która uwzględniałaby przerwy na wypoczynek, niezbędny z racji posiadania schorzeń. Stan zdrowia pracownika (cukrzyca typu I) wymaga bowiem zachowania dobrego samopoczucia i kontrolowania zachodzących w organizmie wahań poziomu glukozy. Kluczowe jest przy tym regularne spożywanie posiłków. Wolne tempo pracy zwiększało poziom stresu pracownika, a zwiększone napięcie nerwowe prowadzi do nasilenia stresu oksydacyjnego i nadmierne wytwarzanie czynników wzrostu (IGF- 1, PEDF), a z tym wiąże się bezpośrednie zagrożenie życia. W związku z ww. okolicznościami, pracodawca podjął decyzję o wymianie starego modelu urządzenia [...] Viscometer na nowy, pozwalający szybciej i sprawniej świadczyć pracę przez pracownika. W ocenie Spółki, dzięki poniesieniu wydatku pracownik może poświęcić więcej czasu na przerwy niezbędne na monitorowanie stanu zdrowia, a funkcje nowego urządzenia eliminują konieczność spędzania przy jego obsłudze dużej ilości czasu w pozycji stojącej. Co do celowości zakupu nowego urządzenia skarżąca wskazała, że przepis § 4a rozporządzenia ZFRON nie zawiera jednoznacznych określeń przesłanek uznania celowego i oszczędnego wydatkowania środków z funduszu.

Postanowieniem z 31 marca 2021 r. Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi odmówił Spółce wydania wnioskowanego zaświadczenia.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne