Wyrok NSA z dnia 7 czerwca 2023 r., sygn. III FSK 3187/21

Członkowie zarządu spółki są odpowiedzialni za zaległości podatkowe spółki, niezależnie od tego, czy faktycznie pełnili swoje obowiązki, czy nie. Obowiązkiem członka zarządu jest zgłoszenie wniosku o ogłoszenie upadłości, a nie wykazanie konkretnego dnia, w którym wniosek ten powinien zostać złożony. Osoba podejmująca się piastowania funkcji członka zarządu powinna zdawać sobie sprawę, że charakter prawny tej funkcji oznacza nie tylko obowiązek wykonywania czynności zarządzających, ale także odpowiedzialność za sprawy spółki.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Jan Rudowski, Sędzia NSA Paweł Borszowski, Sędzia WSA (del) Paweł Dąbek (sprawozdawca), Protokolant Natalia Zawadka, po rozpoznaniu w dniu 7 czerwca 2023 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej N. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 23 lipca 2020 r. sygn. akt I SA/Po 776/19 w sprawie ze skargi N. K. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu z dnia 18 lipca 2019 r. nr 3001-IEW2.4123.9.2019 w przedmiocie odpowiedzialności podatkowej osób trzecich 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od N. K. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu kwotę 360 (słownie: trzysta sześćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 23 lipca 2020 r., sygn. akt I SA/Po 776/19 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu, oddalił skargę N.K. (dalej: Skarżący) na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu (dalej: Dyrektor) z 18 lipca 2019 r. w przedmiocie odpowiedzialności osób trzecich za zobowiązania podatkowe (wyrok ten oraz pozostałe powoływane orzeczenia dostępne są na stronie: orzeczenia.nsa.gov.pl).

Skarżący w złożonej skardze kasacyjnej zarzucił zaskarżonemu wyrokowi:

I. Naruszenie przepisów postępowania, mające istotny wpływ na wynik sprawy w rozumieniu art. 174 pkt 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2019 r. poz. 2325 ze zm. – dalej: p.p.s.a.), tj.:

1/ art. 141 § 4 w zw. z art. 106 § 3, § 4, art. 133 § 1, art. 134 § 1, art. 135, art. 145 § 1 pkt 1 lit a), lit c), art. 151 p.p.s.a. oraz w zw. z art. 47 - 48 Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej (Dz.U.UE.C. z 2007 r. Nr 303, str. 1 ze zm. - dalej: KPP) - poprzez ich niewłaściwe zastosowanie skutkujące sporządzeniem uzasadnienia wyroku niezgodnie z wymogami przepisów prawa, w szczególności poprzez brak odniesienia się do niektórych zarzutów podniesionych w skardze oraz pomijanie części argumentacji Skarżącego przy wyjaśnianiu podstawy prawnej rozstrzygnięcia, co doprowadziło do pozbawienia Skarżącego możliwości powzięcia informacji o przesłankach nieuwzględnienia niektórych zarzutów oraz argumentacji przy wydaniu rozstrzygnięcia Sądu, co z kolei uniemożliwiło Skarżącemu rzetelne odniesienie się w niniejszej skardze kasacyjnej do oceny Sądu w tym zakresie;

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty