29.08.2023 Podatki

Wyrok NSA z dnia 29 sierpnia 2023 r., sygn. III FSK 2263/21

1. Informacje zawarte w ewidencji gruntów i budynków mają charakter wiążący dla organu podatkowego i stanowią podstawę opodatkowania nieruchomości. Dodatkowe działania wyjaśniające mogą być podejmowane przez organy podatkowe tylko w sytuacji, gdy te informacje są niewystarczające. 

2. Zwolnienie z podatku od nieruchomości dotyczy jedynie budynków służących wyłącznie działalności rolniczej.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Krzysztof Winiarski, Sędzia NSA Wojciech Stachurski, Sędzia WSA (del.) Agnieszka Olesińska (sprawozdawca), po rozpoznaniu w dniu 29 sierpnia 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej K.A.A. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 5 lutego 2020 r. sygn. akt I SA/Ol 753/19 w sprawie ze skargi K.A.A. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Olsztynie z dnia 24 września 2019 r. nr [...] w przedmiocie łącznego zobowiązania pieniężnego za 2018 r. oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 5 lutego 2020 r., sygn. akt I SA/Ol 753/19 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie oddalił skargę K. A. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Olsztynie z dnia 24 września 2019 r. utrzymującą w mocy decyzję Burmistrza Miasta i Gminy Ruciane – Nida z 25 czerwca 2019 r. ustalającą skarżącym łączne zobowiązanie podatkowe na rok 2018 r. za okres od 1 maja do 31 grudnia w wysokości 2.207 zł.

Sąd I instancji opisując dotychczasowe postępowanie podał, że oś sporu między stronami stanowi opodatkowanie pozostałego budynku gospodarczego (244,946 m2) oraz pozostałej części budynku, w którym prowadzona jest działalność gospodarcza (251,816 m2), zaewidencjonowanych jako budynki gospodarcze. Jako takie też zostały przez organ podatkowy pierwszej instancji opodatkowane. Organ nie zaliczył spornych budynków do budynków gospodarczych związanych z działalnością rolniczą i nie zastosował wobec nich zwolnienia, o którym mowa w art. 7 ust. 1 pkt 4 lit. b) ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1170 ze zm., dalej: u.p.o.l.) o co wnosiła strona skarżąca. Wskazał, że z dołączonej do akt sprawy ewidencji gruntów i budynków z dnia 5 czerwca 2018 r. wynika, że na terenie działki o numerze [...] znajdują się budynki sklasyfikowane jako: budynek mieszkalny – o powierzchni zabudowy 228 m2, budynek produkcyjny, usługowy i gospodarczy dla rolnictwa – o powierzchni zabudowy 131 m2, budynek produkcyjny, usługowy i gospodarczy dla rolnictwa – o powierzchni zabudowy 367 m2, budynek produkcyjny, usługowy i gospodarczy dla rolnictwa o powierzchni zabudowy 97 m2 (drewniany) oraz budynek produkcyjny, usługowy i gospodarczy dla rolnictwa o powierzchni zabudowy 177 m2 (drewniany). Skarżący kwestionują oparcie się organów na danych wynikających z ewidencji przy obliczaniu wymiaru podatku od nieruchomości. W ocenie Sądu I instancji zapisy zawarte w ewidencji gruntów i budynków były wystarczające dla potrzeb ustalenia stanu faktycznego, tj. ustalenia podstaw opodatkowania. Skarżący nie uprawdopodobnili, że w przewidzianej prawem procedurze zainicjowali uzgodnienie klasyfikacji danej nieruchomości w ewidencji gruntów i budynków ze stanem rzeczywistym, a wbrew przesłankom do takiej zmiany organy ewidencyjne nie skorygowały klasyfikacji. Dlatego nie znajduje uzasadnienia zarzut skarżących dotyczący naruszenia art. 194 § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r. poz. 900 ze zm., dalej: O.p.) oraz art. 187 § 1 i art. 199 O.p. Organ nie miał więc obowiązku prowadzić wbrew zapisom ewidencji dowodu w postaci przesłuchania strony w celu ustalenia charakteru przedmiotowych budynków, czy żadnych innych dowodów wskazujących na charakter budynków, skoro charakter taki wynikał bezsprzecznie z niezakwestionowanych zapisów ewidencji. Tym samym, nie zasługuje również na uwzględnienie zarzut skargi dotyczący naruszenia art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. e u.p.o.l. w zw. z § 1 pkt 5 lit. b Uchwały Nr XLIX/402/2017 Rady Miejskiej Ruciane – Nida z dnia 29 listopada 2017 r. w sprawie określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne