28.03.2023 Podatki

Wyrok NSA z dnia 28 marca 2023 r., sygn. II FSK 2287/20

Podatek dochodowy od osób fizycznych; Interpretacje podatkowe

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Jan Rudowski Sędziowie Sędzia NSA Tomasz Zborzyński (spr.) Sędzia NSA Jan Grzęda Protokolant Magdalena Gródecka po rozpoznaniu w dniu 28 marca 2023 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 4 marca 2020 r. sygn. akt III SA/Wa 1254/19 w sprawie ze skargi A. B. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 19 marca 2019 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości, 2) oddala skargę w całości, 3) zasądza od A. B. na rzecz Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej kwotę 580 (pięćset osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uwzględnił skargę A. B. i uchylił interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych.

Stan sprawy Sąd przedstawił w sposób następujący:

We wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego skarżąca podała, że jako polski rezydent podatkowy jest zatrudniona jako przedstawiciel handlowy w polskim oddziale spółki mającej siedzibę w Niemczech, będącym pozbawioną osobowości prawnej wyodrębnioną jednostką w strukturze przedsiębiorcy zagranicznego. Do obowiązków służbowych skarżącej należą podróże do siedziby jednostki macierzystej w Niemczech, których czas trwania nie przekracza 183 dni w roku kalendarzowym i nie dochodzi do zmiany miejsca wykonywania pracy, którym nadal jest miejsce zamieszkania pracownika. Wypłaty wynagrodzenia za pracę świadczoną zarówno w Polsce, jak i zagranicą, dokonuje polski oddział spółki i dochody te podlegają w całości opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych w Polsce. Zgodnie z decyzją niemieckiego organu podatkowego skarżąca zobowiązana jest jednak opodatkować niemieckim podatkiem dochodowym od osób fizycznych dochód uzyskany za dni pracy wykonywanej na terytorium Niemiec. Wszelkich rozliczeń z polskim organami podatkowymi, nie wyłączając rozliczenia wynagrodzenia wypłacanego z tytułu podróży służbowych do Niemiec, dokonuje polski oddział spółki. Ze względu na różnice systemowe pomiędzy polskim a niemieckim prawem podatkowym w zakresie zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych zdecydowano, że skarżąca będzie rozliczała się w Polsce za wszystkie przepracowane dni (zarówno te w Polsce, jak i w Niemczech) oraz oddzielnie w Niemczech za dni tam przepracowane. Skarżąca składając w Polsce zeznania roczne o wysokości osiągniętego dochodu do tej pory wykazywała całą kwotę wynagrodzenia, obejmującą również część wynagrodzenia opodatkowanego poza Polską (jako dochód hipotetyczny). W celu złagodzenia skutków powyższego sposobu opodatkowania pracodawca planuje wprowadzić system nieoprocentowanych pożyczek, wolnych od innych opłat i obciążeń oraz zawieranych na cały okres obowiązywania stosunku pracy z danym pracownikiem, przeznaczanych na pokrycie zagranicznych zobowiązań podatkowych - między innymi skarżącej. Wypłata pożyczek odbywać się będzie bezpośrednio na rachunek niemieckich organów podatkowych w wysokości odpowiadającej tym zobowiązaniom. Udzielona pożyczka będzie podlegać spłacie w momencie otrzymania zwrotu podatku z polskiego urzędu skarbowego.

Skarżąca zadała pytanie, czy w opisanej sytuacji dochód z wynagrodzenia za pracę wykonywaną na terytorium Niemiec, podlegający tam opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, może zostać w Polsce wyłączony z podstawy opodatkowania przy uwzględnieniu właściwej metody unikania podwójnego opodatkowania oraz czy przedstawiony sposób rozliczeń podatkowych za pośrednictwem jednostki macierzystej może powodować jakieś konsekwencje podatkowe dla skarżącej z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych – zajmując stanowisko, że udzielenie opisanej pożyczki nie będzie powodowało dla niej konsekwencji w podatku dochodowym od osób fizycznych w Polsce, a wynagrodzenie otrzymywane za pracę wykonywaną na terytorium Niemiec powinno zostać wyłączone z podstawy opodatkowania w Polsce, uwzględniając metodę unikania podwójnego opodatkowania wyłączenia z progresją.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne