24.04.2023 Podatki

Wyrok NSA z dnia 24 kwietnia 2023 r., sygn. III FSK 1964/21

Obowiązek podatkowy ciąży na właścicielu środka transportu, niezależnie od stanu technicznego pojazdu. Wygaśnięcie obowiązku podatkowego może nastąpić jedynie w wyniku zbycia pojazdu, wyrejestrowania go lub wydania decyzji o czasowym wycofaniu z ruchu. Porzucenie pojazdu, nie skutkuje wygaśnięciem obowiązku podatkowego, ponieważ prawo własności środka transportowego stanowi podstawową przesłankę powstania obowiązku podatkowego.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Dominik Gajewski, Sędzia NSA Anna Dalkowska (sprawozdawca), Sędzia WSA (del.) Bogusław Woźniak, po rozpoznaniu w dniu 24 kwietnia 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej M. P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 26 listopada 2019 r. sygn. akt I SA/Lu 407/19 w sprawie ze skargi M. P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Lublinie z dnia 8 maja 2019 r. nr [...] w przedmiocie podatku od środków transportowych za 2018 r. oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

1. Wyrok Sądu pierwszej instancji.

1.1. Wyrokiem z dnia 26 listopada 2019 r., sygn. akt I SA/Lu 407/19, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie oddalił skargę w sprawie ze skargi M. P. (dalej: "Skarżący", "Strona") na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Lublinie z dnia 8 maja 2019 r. w przedmiocie podatku od środków transportowych za 2018 r.

1.2. Decyzją z dnia 8 maja 2019 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Lublinie utrzymało w mocy decyzję Prezydenta Miasta L. z dnia 5 grudnia 2018 r. określającą skarżącemu zobowiązanie z tytułu podatku od środków transportowych za 2018 r. w wysokości 2.064 zł. W uzasadnieniu powyższego rozstrzygnięcia organ wyjaśnił, że przedmiotem opodatkowania podatkiem od środków transportowych za 2018 r. jest autobus marki [...]. Pojazd ten stanowi własność wyłącznie skarżącego na mocy prawomocnego postanowienia Sądu Rejonowego w L. z dnia 30 sierpnia 1993 r. sygn. akt [...] dokonującego podziału majątku wspólnego podatnika z E. P.. Jednocześnie w rozpatrywanym roku podatkowym wymieniony pojazd był zarejestrowany i tym samym, w świetle prawa, dopuszczony do ruchu. Organ wyjaśnił, że dla opodatkowania podatkiem od środków transportowych nie ma znaczenia stan techniczny pojazdu, jego wartość, stan posiadania (a więc czy podatnik przejął posiadanie od E. P., która nadal figurowała w systemie Wydziału Komunikacji jako właściciel). Wszystkie te okoliczności pozostawały poza ustawowymi przesłankami opodatkowania podatkiem od środków transportowych, które sprowadzają się do prawa własności i zarejestrowania pojazdu w danym roku podatkowym. Podatnik złożył skargę na powyższą decyzję organu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne