29.11.2022 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 29 listopada 2022 r., sygn. III OSK 6301/21

Elektrownie fotowoltaiczne o mocy przekraczającej 100 kW powinny być zaliczane do urządzeń przemysłowych.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Piotr Korzeniowski Sędziowie: sędzia NSA Małgorzata Masternak-Kubiak (spr.) sędzia del. WSA Kazimierz Bandarzewski po rozpoznaniu w dniu 29 listopada 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej X Sp. z o.o. z siedzibą w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 21 kwietnia 2021 r. sygn. akt II SA/Łd 798/20 w sprawie ze skargi X Sp. z o.o. z siedzibą w W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Sieradzu z dnia 28 września 2020 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wydania decyzji środowiskowej dla przedsięwzięcia oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi wyrokiem z dnia 21 kwietnia 2021 r., sygn. akt II SA/Łd 798/20, oddalił skargę X Sp. z o.o. z siedzibą w W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Sieradzu z dnia 28 września 2020 r., nr [...], w przedmiocie odmowy wydania decyzji środowiskowej dla przedsięwzięcia.

Jak wskazał Sąd pierwszej instancji w dniu 2 lipca 2020 r. X Sp.

z o.o. z siedzibą w W. - dalej jako: "Spółka", wystąpiła do Wójta Gminy N. B. z wnioskiem o ustalenie środowiskowych uwarunkowań dla przedsięwzięcia polegającego na budowie infrastruktury technicznej w zakresie produkcji energii elektrycznej z elektrowni fotowoltaicznej na działce nr [...] obręb D. K., gm. N. B.

Po przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego organ I instancji decyzją z dnia 17 sierpnia 2020 r., odmówił ustalenia środowiskowych uwarunkowań dla inwestycji z uwagi na brak zgodności z przepisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, który nie przewiduje możliwości realizacji zabudowy przemysłowej na terenie oznaczonym symbolem 3R, w obrębie którego znajduje się planowana inwestycja.

Po rozpoznaniu odwołania, powołaną na wstępie decyzją z dnia 28 września 2020 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Sieradzu, na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 K.p.a. w zw. z art. 80 ust. 2 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (tekst jedn. Dz.U. z 2020 r., poz. 283 ze zm.) – dalej: "ustawa ocenowa", utrzymało w mocy decyzję organu pierwszej instancji.

Uzasadniając podjęte rozstrzygnięcie organ odwoławczy przywołał brzmienie art. 59 ust. 1 ustawy ocenowej, a następnie wyjaśnił, że rodzaje przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko, dla których przeprowadzenie oceny oddziaływania na środowisko jest obligatoryjne lub fakultatywne, określa rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 10 września 2019 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz.U. z 2019 r., poz. 1839) – dalej: "rozporządzenie". Jak podkreśliło Kolegium z akt sprawy wynika, że Spółka planuje realizację inwestycji polegającej na budowie infrastruktury technicznej w zakresie produkcji energii elektrycznej z elektrowni fotowoltaicznej na działce nr [...] obręb D. K., gm. N. B. W tym celu Spółka wystąpiła o wydanie decyzji w przedmiocie środowiskowych uwarunkowań. Do wniosku Spółka załączyła m.in. Kartę Informacyjną Przedsięwzięcia, z której wynika, że planowane przedsięwzięcie może zaliczać się do przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko wymienionych w § 3 ust. 1 pkt 54 lit. b rozporządzenia, który stanowi, że do wskazanego przedsięwzięcia zalicza się zabudowa przemysłowa, w tym zabudowa systemami fotowoltaicznymi, lub magazynowa, wraz z towarzyszącą jej infrastrukturą, o powierzchni zabudowy nie mniejszej niż 1 ha na obszarach innych niż wymienione w lit. a (obszary objęte formami ochrony przyrody, o których mowa w art. 6 ust. 1 pkt 1-5, 8 i 9 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody, lub w otulinach form ochrony przyrody, o których mowa w art. 6 ust. 1 pkt 1-3 tej ustawy). Z art. 80 ust. 2 ustawy ocenowej wynika, że właściwy organ wydaje decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach po stwierdzeniu zgodności lokalizacji przedsięwzięcia z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, jeżeli plan ten został uchwalony. Z uwagi na powyższe Wójt Gminy N. B. dokonał analizy postanowień uchwały Rady Gminy N. B. z dnia 30 grudnia 2013 r., nr [...] w sprawie w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego fragmentów obszarów położonych w gminie N. B. w miejscowościach: N. B., D., D. K., K., P., W. P. (Dz. Urz. Woj. Łódzk. z 2014 r., poz. 498) i stwierdził brak zgodności inwestycji z treścią planu, który dla terenu oznaczonego symbolem 3R, na którym jest przewidziane przedsięwzięcie, nie przewiduje możliwości realizacji zabudowy przemysłowej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne