29.11.2022

Postanowienie NSA z dnia 29 listopada 2022 r., sygn. III OSK 2453/22

Nieruchomości

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Teresa Zyglewska (spr.) po rozpoznaniu w dniu 29 listopada 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej M.K. od postanowienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego Bydgoszczy z dnia 1 marca 2022 r., sygn. akt II SA/Bd 706/21 w sprawie ze skargi F.G. i W.K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Bydgoszczy z dnia 11 marca 2021 r., nr SKO-4220/2/2021 w przedmiocie środowiskowych uwarunkowań realizacji przedsięwzięcia postanawia: oddalić skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy postanowieniem z dnia 1 marca 2022 r., sygn. akt II SA/Bd 706/21, odrzucił skargę W.K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Bydgoszczy z dnia 11 marca 2021 r., nr SKO-4220/2/2021 w przedmiocie środowiskowych uwarunkowań realizacji przedsięwzięcia.

Postanowienie wydane zostało w następującym stanie sprawy.

Sąd pierwszej instancji uznał skargę W.K. za niedopuszczalną z uwagi na fakt, że skarżąca nie ma w rozpatrywanej sprawie interesu prawnego do bycia stroną postępowania sądowoadministracyjnego.

Jeżeli bowiem przedmiotem postępowania jest decyzja w przedmiocie środowiskowych uwarunkowań, krąg stron postępowania wyznacza się zgodnie z art. 74 ust. 3 a ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz.U. z 2021 poz. 247, dalej "u.i.o.ś."). Skarżąca nie spełniała tych przesłanek, gdyż nie była właścicielką nieruchomości, znajdujących się w odległości 100 m od granic terenu, na którym inwestor planuje realizację przedsięwzięcia.

Skarżąca nie wykazała również, aby na należącej do niej działce (nr ewid. [...], obręb ewid. P., Gmina G., Powiat Ż.) w wyniku realizacji, eksploatacji lub użytkowania przedsięwzięcia, mogły zostać przekroczone standardy jakości środowiska, ani również nie wykazał, że nieruchomość ta znajdowała się w zasięgu znaczącego oddziaływania przedsięwzięcia, które może wprowadzić ograniczenia w zagospodarowaniu nieruchomości, zgodnie z jej aktualnym przeznaczeniem. Sąd pierwszej instancji uznał, że skarżąca ma co najwyżej interes faktyczny w niniejszej sprawie, co nie stanowi jednak podstawy do wywiedzenia skargi do Sądu. Dlatego też w oparciu o art. 58 § 1 pkt 6 p.p.s.a., ją odrzucił.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne