31.05.2022

Wyrok NSA z dnia 31 maja 2022 r., sygn. III OSK 3615/21

Samorząd terytorialny

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Małgorzata Masternak - Kubiak (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Rafał Stasikowski Sędzia del. WSA Ireneusz Dukiel Protokolant starszy asystent sędziego Rafał Kopania po rozpoznaniu w dniu 31 maja 2022 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Rady Miasta [...] od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 6 kwietnia 2020 r. sygn. akt II SA/Bd 1069/19 w sprawie ze skargi [...] Sp. z o.o. w [...] na uchwałę Rady Miasta [...] z dnia [...] sierpnia 2019 r. nr [...] w przedmiocie wyrażenia zgody na rozwiązanie umowy o prace z radnym 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od Miasta [...] na rzecz [...] Sp. z o.o. w [...] kwotę 240 (dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy wyrokiem z dnia 6 kwietnia 2020 r., sygn. akt II SA/Bd 1069/19, po rozpoznaniu skargi [...] Sp. z o.o. w [...] na uchwałę Rady Miasta [...] z dnia [...] sierpnia 2019 r., nr [...], w przedmiocie wyrażenia zgody na rozwiązanie umowy o prace z radnym, stwierdził nieważność zaskarżonej uchwały.

Jak wskazał Sąd pierwszej instancji pismem z dnia 2 lipca 2019 r. [...] sp. z o.o. w [...] - dalej: Skarżąca lub Spółka, złożyła do Rady Miasta [...] wniosek o wyrażenie zgody na rozwiązanie umowy o pracę z radnym A. P. Wskazaną na wstępie uchwałą Rada Miasta [...] odmówiła wyrażenia zgody na rozwiązanie umowy o pracę z radnym.

Na powyższą uchwałę Spółka wniosła skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy. W uzasadnieniu wskazała, że powodem wystąpienia z wnioskiem o wyrażenie zgody na rozwiązanie umowy o pracę z Radnym był brak poprawy w sposobie pracy i poziomu oczekiwanych kompetencji pracownika, co nie pozwala na realizację współpracy z klientami Spółki na oczekiwanym poziomie. Skarżąca poinformowała, że radny jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony od dnia [...] kwietnia 2002 r. na stanowisku przedstawiciela handlowego. Jak wynika z art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jedn. Dz. U. z 2019 poz. 506 z późn. zm.) - dalej: "u.s.g.", uchwały rady gminy zapadają zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowego składu rady, w głosowaniu jawnym, chyba że ustawa stanowi inaczej. Mimo że ustawa nie wskazuje elementów, z jakich powinna składać się podjęta we wskazany sposób uchwała, zarówno w doktrynie jak i w orzecznictwie nie budzi wątpliwości, że powinna ona zawierać zarówno faktyczne jak i prawne uzasadnienie. W niniejszej sprawie podmiot uprawniony do podpisywania uchwał Rady Miasta [...] został wskazany przepisie § 75 uchwały Nr [...] Rady Miasta [...] z dnia [...] kwietnia 2012 r. w sprawie uchwalenia Statutu Miasta [...] (Dz. Urz. Woj. [...]. z 2012 r. poz. 1162). Jak wynika z § 75 ust. 1 Statutu: "Uchwały Rady Miasta podpisuje Przewodniczący Rady, o ile ustany nie stanowią inaczej". Zgodnie natomiast z § 75 ust. 2 Statutu "Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do wyznaczonego Wiceprzewodniczącego prowadzącego obrady". Jak wynika z informacji opublikowanej w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta [...], funkcję Przewodniczącego Rady Miasta pełni S. W., Wiceprzewodniczącymi Rady są: J. H.-K., J. H. oraz K. Ł. Doręczone Spółce uzasadnienie zaskarżonej uchwały zostało podpisane przez radną M. G., która to radna, jak wynika z Biuletynu Informacji Publicznej, nie pełni funkcji Przewodniczącego lub Wiceprzewodniczącego Rady Miasta, z czego wynika, że nie jest i nie była w dniu podjęcia i podpisania uchwały osobą uprawnioną do podpisywania uzasadnień uchwał podejmowanych przez Radę. Ze względu na brak uzasadnienia uchwały, stanowiący istotne naruszenie prawa, uchwały takie są uznawane w orzecznictwie za nieważne na zasadzie art. 147 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jedn. Dz. U. z 2019 r. poz. 2325 z późn. zm.) - dalej: "P.p.s.a.".

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne