19.12.2019

Wyrok NSA z dnia 19 grudnia 2019 r., sygn. I OSK 29/19

Dostęp do informacji publicznej

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Małgorzata Pocztarek Sędziowie Sędzia NSA Zbigniew Ślusarczyk (spr.) Sędzia del. WSA Dariusz Chaciński po rozpoznaniu w dniu 19 grudnia 2019 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej partii politycznej [...] od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 9 października 2018 r. sygn. akt II SAB/Wa 390/18 ze skargi A. S. na bezczynność partii politycznej [...] w przedmiocie dostępu do informacji publicznej 1. uchyla zaskarżony wyrok i oddala skargę, 2. zasądza od A. S. na rzecz partii politycznej [...] kwotę 340 (trzysta czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z 9 października 2018 r. sygn. akt II SAB/Wa 390/18 w sprawie ze skargi A. S. na bezczynność partii politycznej [...] w przedmiocie dostępu do informacji publicznej, na podstawie art. 149 § 1 pkt 1 w zw. z art. 149 § 1a ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2018 r. poz. 1302) dalej zwanej "u.d.i.p.", zobowiązał partię polityczną [...] (dalej zwaną też [...]) do rozpoznania wniosku skarżącego z 17 kwietnia 2018 r. w terminie 14 dni od dnia otrzymania odpisu prawomocnego wyroku wraz z aktami sprawy (pkt 1). Ponadto stwierdził, że bezczynność nie miała miejsca z rażącym naruszeniem prawa (pkt 2).

Wyrok został wydany w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy.

Wnioskiem z 17 kwietnia 2018 r. A. S. zwrócił się o udostępnienie informacji publicznej w postaci wszystkich umów zawartych przez [...] ze spółką [...] w 2017 roku.

W odpowiedzi na ten wniosek partia polityczna [...], pismem z [...] kwietnia 2018 roku, wskazała, że żądane informacje nie mają znamion informacji publicznych, nie istnieje bowiem żaden interes publiczny w tym, aby partie polityczne udostępniały wgląd w umowy cywilnoprawne służące kreowaniu ich wizerunku, taktyki lub strategii programowej czy politycznej. Zwrócono uwagę na uprawnienia partii politycznych do współpracy z profesjonalnymi podmiotami w ramach swobody doboru narzędzi służących realizacji ustawowych i statutowych zadań. Partia podkreśliła, że żądane informacje nie mają waloru publiczności, gdyż nie generują ani nie obrazują obowiązków lub uprawnień o charakterze publicznoprawnym lub indywidualnym.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne