14.05.2019 Podatki

Wyrok NSA z dnia 14 maja 2019 r., sygn. I FSK 440/17

W świetle art. 15 ust. 1 i ust. 2 ustawy o VAT o samodzielnym prowadzeniu działalności gospodarczej nie przesądza sama podmiotowość jako osoby prawnej. Możliwe jest posługiwanie się przez podatnika zapleczem technicznym i personalnym zapewnianym przez inne podmioty (outsourcing). Konieczne jest jednak faktyczne sprawowanie władztwa nad zapleczem technicznym i faktyczne zarządzanie zapleczem personalnym. Tylko w takich warunkach możliwe jest prowadzenie działalności w sposób niezależny.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Bartosz Wojciechowski, Sędzia NSA Danuta Oleś, Sędzia WSA (del.) Dominik Mączyński (spr.), Protokolant Krzysztof Zaleski, po rozpoznaniu w dniu 14 maja 2019 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej P. sp. z o.o. w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 26 lutego 2016 r. sygn. akt III SA/Wa 790/15 w sprawie ze skargi P. sp. z o.o. w W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 15 stycznia 2015 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług od września do grudnia 2012 r. oraz kwiecień i maj 2013 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od P. sp. z o.o. w W. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie kwotę 7200 (siedem tysięcy dwieście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Wyrok Sądu pierwszej instancji.

1.1. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, wyrokiem z dnia 26 lutego 2016 r., sygn. akt: III SA/Wa 790/15, oddalił skargę na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 15 stycznia 2015 r. utrzymującą w mocy decyzję Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w G. z dnia 24 października 2014 r. określającą spółce P. sp. z o.o. w W. (dalej: skarżącej), nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym do zwrotu na rachunek bankowy za wrzesień, październik, listopad i grudzień 2012 r. oraz za kwiecień i maj 2013 r.

1.2. Zdaniem Sądu, zgromadzony w sprawie obszerny materiał dowodowy potwierdza prawidłowość stanowiska organów podatkowych, kwestionujących transakcje skarżącej z E. i C.. Wykazano, że skarżąca niezasadnie odliczyła podatek naliczony, a brak podstaw do dokonania tego odliczania ma swoje źródło w celowych działaniach podmiotów powiązanych personalnie i kapitałowo, które uczestniczyły w łańcuchu transakcji handlem olejami.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne