25.01.2019 Podatki

Wyrok NSA z dnia 25 stycznia 2019 r., sygn. I FSK 191/17

W przypadku fikcyjnych ("pustych") faktur, którym nie towarzyszy żadna realna dostawa towarów czy wykonanie usług, jak to miało miejsce w realiach tej sprawy, badanie dobrej wiary nie jest wymagane. Nie sposób bowiem przyjąć, że podatnik odliczający podatek z takiej faktury nie jest świadomy swojego oszukańczego działania czy nadużycia prawa, skoro wystawieniu tego rodzaju faktury nie towarzyszy w ogóle żadna dostawa towaru lub świadczenie usług przez podmiot ją wystawiający, ani żaden inny (obrót istnieje tylko na fakturze), albo tego rodzaju transakcję nabywca świadomie realizuje z jednym podmiotem, a dokumentuje u innego podmiotu.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Jan Rudowski, Sędzia NSA Izabela Najda-Ossowska, Sędzia WSA del. Agnieszka Jakimowicz (sprawozdawca), Protokolant Katarzyna Łysiak, po rozpoznaniu w dniu 25 stycznia 2019 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej R. [...] sp.j. w N. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 18 października 2016 r., sygn. akt I SA/Po 2189/15 w sprawie ze skargi R. [...] sp.j. w N. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 20 lutego 2015 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące od lutego do października i grudzień 2010 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od R. [...] sp.j. w likwidacji z siedzibą w N. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu kwotę 3600 (słownie: trzy tysiące sześćset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 18 października 2016 r., sygn. akt I SA/Po 2189/15 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu oddalił skargę R. [...] Sp. j. w N. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 20 lutego 2015 r. o nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące od lutego do października i za grudzień 2010 r.

Z uzasadnienia powyższego wyroku Sądu I instancji wynika, że Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w P. w decyzji z dnia 28 sierpnia 2014 r. zakwestionował, w oparciu o art. 88 ust. 3a pkt 4 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.), prawo spółki do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z 16 faktur wystawionych przez firmę P. K. z siedzibą w S., tytułem świadczenia usług transportowych (przewóz kruszywa drogowego, piasku z urobku, innych materiałów sypkich oraz elementów wentylacyjnych) i remontu samochodu dostawczego. Organ kontroli skarbowej stwierdził bowiem, że faktury te stwierdzają czynności, które nie zostały dokonane.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne