27.03.2019 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 27 marca 2019 r., sygn. II FSK 908/17

Wraz z momentem powstania wspólności ustawowej nie dochodzi do zniesienia majątków osobistych małżonków. Każdy z małżonków nadal posiada majątek osobisty, w skład którego wchodzą przede wszystkim składniki nabyte przed powstaniem wspólności oraz nabyte w inny sposób określony w art. 33 k.r.o. Jeżeli nie doszło do pełnego rozszerzenia wspólności majątkowej w drodze umowy (por. art. 47 k.r.o.), majątek wspólny nie zastępuje majątków osobistych obojga małżonków, lecz funkcjonuje w stosunku do nich równolegle.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Aleksandra Wrzesińska-Nowacka, Sędzia NSA Andrzej Jagiełło, Sędzia WSA (del.) Dominik Gajewski (sprawozdawca), Protokolant Paweł Koluch, po rozpoznaniu w dniu 27 marca 2019 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej B. K. i B. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 16 listopada 2016 r. sygn. akt I SA/Sz 514/16 w sprawie ze skargi B. K. i B. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Koszalinie z dnia 1 marca 2016 r. nr [...] w przedmiocie podatku od środków transportowych za 2014 r. 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości, 2) uchyla zaskarżoną decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Koszalinie, 3) zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Koszalinie na rzecz B. K. i B. K. kwotę 1350 (słownie: jeden tysiąc trzysta pięćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 16 listopada 2016 r., sygn. akt I SA/Sz 514/16, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie oddalił skargę B. K. oraz B. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Koszalinie z dnia 1 marca 2016 r. w przedmiocie podatku od środków transportowych za rok 2014.

Z uzasadnienia tego wyroku wynika, że Prezydent Miasta K. decyzją z dnia 16 września 2014 r. określił podatnikom wysokość zobowiązania w podatku od środków transportowych za 2014 r. w łącznej wysokości 5 244,00 zł, w tym od naczepy ciężarowej uniwersalnej NRD HLS250, nr rej. [...] w wysokości 1 572 zł; od ciągnika samochodowego siodłowego LIAZ 18.33 TBV, nr rej. [...] w wysokości 1 836 zł; od ciągnika samochodowego siodłowego LIAZ 18.33 TBV nr rej, [...] - w wysokości 1836 zł. Uzasadniając swoje rozstrzygnięcie, organ pierwszej instancji podkreślił m.in., że ww. środki transportu stanowią przedmiot wspólności ustawowej małżeńskiej państwa K., a ponadto strona nie wykazała, że stanowiły one przedmiot przewłaszczenia na rzecz osoby trzeciej. Organ wyjaśnił przy tym, iż wprawdzie w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców jako właściciel środków transportu ujawniony jest wyłącznie B. K., jednak wszystkie środki transportu nabyte były w trakcie trwania związku małżeńskiego, a małżonkowie nie przedłożyli żadnych dokumentów świadczących, iż stanowiłyby one majątek odrębny B. K..

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty