08.06.2017

Wyrok NSA z dnia 8 czerwca 2017 r., sygn. I OSK 648/17

Naruszenie prawa, które nie ma wpływu na trafność rozstrzygnięcia, powinno prowadzić do oddalenia skargi kasacyjnej. Dlatego w przypadku prawidłowego w ostatecznym rezultacie orzeczenia wojewódzkiego sądu administracyjnego samo błędne (w tym częściowo mylne lub zbyt lakoniczne w niektórych kwestiach) uzasadnienie nie może skutkować uwzględnieniem skargi kasacyjnej.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Jolanta Rajewska (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Jolanta Sikorska Sędzia del. WSA Przemysław Szustakiewicz Protokolant: starszy inspektor sądowy Karolina Kubik po rozpoznaniu w dniu 8 czerwca 2017 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej S. W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 25 października 2016 r. sygn. akt II SA/Bd 655/16 w sprawie ze skargi S. W. na rozkaz personalny Komendanta Wojewódzkiego Policji w [...] z dnia [...] marca 2016 r. nr [...] w przedmiocie zwolnienia ze służby w Policji 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od S. W. na rzecz Komendanta Wojewódzkiego Policji w [...] 120 (sto dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy wyrokiem z dnia 25 października 2016 r. sygn. akt II SA/Bd 655/16, oddalił skargę S.W. na rozkaz personalny Komendanta Wojewódzkiego Policji w [...] z dnia [...] marca 2016 r. nr [...] w przedmiocie zwolnienia ze służby w Policji.

Wyrok zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy.

Komendant Powiatowy Policji w [...] rozkazem personalnym z dnia [...] lutego 2016 r., nr [...], wydanym na podstawie art. 41 ust. 2 pkt 9 w zw. z art. 45 ust. 3 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. z 2015 r., poz. 355 ze zm. - dalej jako "ustawa o Policji"), zwolnił S.W. z dniem 5 marca 2016 r. ze służby w Policji z uwagi na upływ 12 miesięcy zawieszenia w czynnościach służbowych. Decyzji tej na podstawie art. 108 § 1 k.p.a. nadano rygor natychmiastowej wykonalności. W uzasadnieniu rozkazu personalnego organ wskazał, że postanowieniem z dnia [...] września 2014 r. prokurator Prokuratury Okręgowej w [...] przedstawił S.W. zarzut popełnienia przestępstw przewidzianych w art. 228 § 1 k.k. i art. 228 § 1 k.k. w zw. z art. 12 k.k., tj. przekroczenia uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej i osobistej. W związku z tym, Komendant Powiatowy Policji w [...] rozkazem personalnym z dnia [...] września 2014 r. nr [...], wydanym zawiesił S.W. w czynnościach służbowych na okres 3 miesięcy, a następnie rozkazem personalnym z dnia [...] listopada 2014 r. organ przedłużył okres zawieszenia w czynnościach służbowych do czasu zakończenia postępowania karnego. W tej sytuacji - zdaniem Komendanta Powiatowego Policji w [...] - spełnione zostały przesłanki do zwolnienia S.W. ze służby na podstawie art. 41 ust. 2 pkt 9 ustawy o Policji. Policjant ten od ponad 12 miesięcy jest zawieszony w czynnościach służbowych oraz dotychczas nie ustały przyczyny tego zawieszenia, bowiem prowadzone przeciwko niemu postępowanie karne nadal jest w toku. Organ wskazał jednocześnie, że niepełnienie przez policjanta czynności służbowych zakłóca organizację pracy Policji i utrudnia wykonywanie zadań, jakie zostały nałożone na tę formację. W interesie społecznym nie leży sytuacja, gdy policjant otrzymuje 50% uposażenia a w czasie zawieszenia nie wykonuje żadnych obowiązków służbowych. W sprawie istotne jest również to, że S.W. zarzucono popełnienie poważnych przestępstw mających polegać na przekroczenia uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej i osobistej. W świetle takich zarzutów policjant utracił nieposzlakowaną opinię. Tym samym nie może on cieszyć się zaufaniem społecznym i stać na straży ładu oraz porządku publicznego, a w konsekwencji nie powinien on nadal pełnić służby w Policji. Dodać ponadto trzeba, że w dniu 31 grudnia 2015 r. Prokuratura Okręgowa w [...] wniosła do Sądu Rejonowego w [...] przeciwko S.W. akt oskarżenia, w którym zarzucono mu, oprócz popełnienia przestępstw przewidzianych w art. 228 § 1 k.k. i art. 228 § 1 k.k. w zw. z art. 12 k.k., także przestępstw przewidzianych w art. 231 § 1 i 2 k.k. w zw. z art. 12 k.k., art. 231 § 1 i 2 k.k. (dwa czyny), art. 231 § 2 k.k. w zb. z art. 286 § 1 k.k. w zb. z art. 270 § 1 k.k. w zw. z art. 11 § 1 k.k. (jedenaście czynów). Łącznie policjantowi zarzucono popełnienie 16 przestępstw.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne