19.04.2017 Podatki

Wyrok NSA z dnia 19 kwietnia 2017 r., sygn. I FSK 1001/16

Określenie działań, jakich podjęcia w konkretnym przypadku można w sposób uzasadniony oczekiwać od podatnika, który zamierza skorzystać z prawa do odliczenia podatku VAT w celu upewnienia się, że dokonywane przez niego transakcje nie wiążą się z popełnieniem przestępstwa przez podmiot działający na wcześniejszym etapie obrotu, zależy przede wszystkim od okoliczności rozpatrywanego przypadku. To na podstawie okoliczności danej sprawy oceniać należy, czy nabywca towarów i usług miał, czy też powinien mieć świadomość, że transakcje stanowią nadużycie.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz (sprawozdawca), Sędzia NSA Danuta Oleś, Sędzia WSA del. Izabela Najda-Ossowska, Protokolant Joanna Tararuj-Młynik, po rozpoznaniu w dniu 19 kwietnia 2017 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej S.K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 27 października 2010 r., sygn. akt I SA/Łd 735/10 w sprawie ze skargi S. K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Ł. (obecnie Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Ł.) z dnia 15 kwietnia 2010 r., nr [...] w przedmiocie określenia w podatku od towarów i usług zobowiązań podatkowych za maj - wrzesień i grudzień 2004 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od S.K. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Ł. kwotę 1.800 (słownie: jeden tysiąc osiemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Wyrokiem z 27 października 2010 r., sygn. akt I SA/Łd 735/10, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi oddalił skargę S. K. (zwanego dalej: "skarżącym" lub "podatnikiem") na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Ł. z 15 kwietnia 2010 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za niektóre miesiące 2004 r.

2. Z uzasadnienia tego wyroku wynikało, że Naczelnik Urzędu Skarbowego w Z. wyniku czynności kontrolnych dotyczących firmy prowadzonej przez skarżącego w okresie od listopada 2003 do grudnia 2004 r. ustalił, że podatnik otrzymywał faktury VAT za zakup oleju napędowego wystawione przez: "T." sp. z o.o., Firma Handlowa J.S. oraz "R." sp. z o.o. Opierając się na materiałach zgromadzonych w toku postępowań podatkowych oraz m.in. na materiale dowodowym zgromadzonym w toku postępowania karnego, przeprowadzonego przez Prokuraturę Okręgową w L. - Wydział Do Spraw Przestępczości Zorganizowanej przeciwko A. K. i innym (VI Ds. 66/04) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Z. ustalił, że wymienieni wystawcy faktur firmowali działalność prowadzoną przez A.K. z bazy paliw w M. k. Z., gdzie mieściła się siedziba firmy "G." Sp. j., której jednym z udziałowców był A.K. Wobec powyższego organ podatkowy pierwszej instancji zakwestionował prawo podatnika do odliczenia podatku VAT z tychże faktur i decyzją z 30 października 2008 r. dokonał rozliczenia podatku VAT bez uwzględnienia podatku naliczonego z tych faktur.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne