26.10.2016 Podatki

Wyrok NSA z dnia 26 października 2016 r., sygn. II FSK 2586/14

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Jerzy Rypina, Sędzia NSA Beata Cieloch, Sędzia NSA (del.) Danuta Małysz (sprawozdawca), Protokolant Anna Dziewiż-Przychodzeń, po rozpoznaniu w dniu 26 października 2016 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 25 marca 2014 r., sygn. akt III SA/Wa 1758/13 w sprawie ze skargi W. M. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 17 maja 2013 r. ,nr [...] w przedmiocie ustalenia wysokości zobowiązania podatkowego w podatku od spadków i darowizn z tytułu nabycia udziału w prawie własności nieruchomości w drodze zasiedzenia oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 25 marca 2014 r., sygn. akt III SA/Wa 1758/13, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił zaskarżoną przez W. M. decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 17 maja 2013 r. w przedmiocie ustalenia wysokości zobowiązania podatkowego w podatku od spadków i darowizn z tytułu nabycia udziału w prawie własności nieruchomości w drodze zasiedzenia oraz stwierdził, że uchylona decyzja nie może być wykonana w całości.

W uzasadnieniu powyższego wyroku sąd pierwszej instancji przedstawił następujący stan sprawy:

W. M. (podatnik, skarżący) nabył przez zasiedzenie udział 2/4 we własności nieruchomości. W związku z tym złożył do właściwego naczelnika urzędu skarbowego zeznanie podatkowe SD-3, w którym określił wartość nabytego udziału we własności nieruchomości, zaś organ podatkowy decyzją z 15 lutego 2013 r. ustalił mu zobowiązanie podatkowe w podatku od spadków i darowizn.

W odwołaniu podatnik wniósł o uchylenie decyzji organu I instancji i ustalenie, że jest zwolniony z podatku od spadków i darowizn na podstawie art.4a ust.1 pkt 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz.U. z 2009 r. Nr 93, poz.768 ze zm.), w brzmieniu mającym zastosowanie w niniejszej sprawie zwanej dalej "u.p.s.d.", względnie na podstawie art.4 ust.1 pkt 8 u.p.s.d. Wyraził pogląd, że spełnił warunki określone w art.4a ust.1 pkt 1 u.p.s.d. oraz że okoliczność, iż nabycie wskutek zasiedzenia ma charakter pierwotny, nie unicestwia stosunku osobistego pomiędzy zbywcą a nabywcą.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne