08.11.2016 Podatki

Wyrok NSA z dnia 8 listopada 2016 r., sygn. II FSK 2854/14

W przypadku państwa takiego jak Rzeczpospolita Polska, które przystąpiło do Unii ze skutkiem od dnia 1 maja 2004 r., wobec braku postanowień wprowadzających odstępstwa w akcie przystąpienia tego państwa do Unii lub w innym akcie prawa Unii, art. 7 ust. 1 Dyrektywy, zmienionej Dyrektywą 85/303, powinien być interpretowany w ten sposób, że przewidziane w nim obowiązkowe zwolnienie dotyczy wyłącznie czynności objętych zakresem zastosowania tej Dyrektywy, ze zmianami, które to czynności w dniu 1 lipca 1984 r. były w tym państwie członkowskim zwolnione od podatku kapitałowego lub które były opodatkowane tym podatkiem wg stawki obniżonej wynoszącej 0,5% lub niższej.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Antoni Hanusz (sprawozdawca), Sędzia NSA Grażyna Nasierowska, Sędzia WSA (del.) Bogusław Woźniak, Protokolant Katarzyna Latkowska-Kłoczko, po rozpoznaniu w dniu 8 listopada 2016 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej B. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością S.K.A. z siedzibą w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 19 marca 2014 r. sygn. akt I SA/Bd 211/14 w sprawie ze skargi B. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością S.K.A. z siedzibą w W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 18 listopada 2010 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nadpłaty w podatku od czynności cywilnoprawnych 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od B. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością S.K.A. z siedzibą w W. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy kwotę 3600 (słownie: trzy tysiące sześćset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Zaskarżonym wyrokiem z dnia 19 marca 2014 r., sygn. akt I SA/Bd 211/14 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy oddalił skargę B. sp. z o.o. spółka komandytowa-akcyjna z siedzibą w W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 18 listopada 2010 r. w przedmiocie odmowy stwierdzenia nadpłaty w podatku od czynności cywilnoprawnych. Przedstawiając w uzasadnieniu wyroku stan sprawy Sąd pierwszej instancji podał, że aktem notarialnym z dnia 22 marca 2006 r. utworzono spółkę akcyjną pod firmą B. S.A. z siedzibą w W.. Od powyższej umowy notariusz, jako płatnik pobrał podatek od czynności cywilnoprawnych. Spółka zwróciła się do organu z wnioskiem o stwierdzenie i zwrot nadpłaty w tym podatku z uwagi na fakt, że zastosowane przepisy są niezgodne z Dyrektywą Rady 69/335/EWG z dnia 17 lipca 1969 r. dotyczącej podatków pośrednich od gromadzenia kapitału (Dz. U. UE. z 1969 r. L. 249, poz. 25 ze zm., dalej "Dyrektywa 69/335"), wiążącej państwo polskie od dnia akcesji do Unii Europejskiej. Naczelnik Urzędu Skarbowego w W. tj. odbiorca wniosku, przekazał wniosek strony właściwemu organowi tj. Naczelnikowi [...] Urzędu Skarbowego w B. , wg właściwości. Decyzją z dnia 2 sierpnia 2010 r. Naczelnik [...] Urzędu Skarbowego w B. odmówił stwierdzenia nadpłaty w podatku od czynności cywilnoprawnej. Organ argumentował, że przepisy krajowe w dacie dokonania czynności były zgodne z prawem wspólnotowym.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne