20.11.2015 Ubezpieczenia

Wyrok NSA z dnia 20 listopada 2015 r., sygn. I OSK 1004/14

Skutki wyłączenia możliwości uzyskania zatrudnienia za pośrednictwem urzędu pracy i skutki podjęcia samodzielnej decyzji o rezygnacji z zatrudnienia, z uwagi na konieczność sprawowania stałej opieki nad osobą niepełnosprawną, są w istocie takie same,, oznacza to, że dana osoba nie wykonuje pracy zawodowej, gdyż czas ten poświęca opiece nad osobą niepełnosprawną.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Maria Wiśniewska Sędziowie: Sędzia NSA Aleksandra Łaskarzewska Sędzia del. WSA Wojciech Jakimowicz (spr.) Protokolant: specjalista Edyta Pacewicz po rozpoznaniu w dniu 20 listopada 2015 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 7 lutego 2014 r. sygn. akt II SA/Łd 1038/13 w sprawie ze skargi J. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. z dnia [...] sierpnia 2013 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania specjalnego zasiłku opiekuńczego oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 7 lutego 2014 r., sygn. akt: II SA/Łd 1038/13 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi, po rozpoznaniu skargi J. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. z dnia [...] sierpnia 2013 r., nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania specjalnego zasiłku opiekuńczego, uchylił zaskarżoną decyzję.

Powyższy wyrok zapadł w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych:

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w S. decyzją z dnia [...] sierpnia 2013r., nr [...], po rozpoznaniu odwołania J. K., utrzymało w mocy decyzję Burmistrza W. z dnia [...] lipca 2013 r., nr [...] o odmowie przyznania świadczenia rodzinnego w postaci specjalnego zasiłku opiekuńczego.

Powyższe rozstrzygnięcie zapadło w postępowaniu zainicjowanym wnioskiem J. K. z dnia [...] lipca 2013 r. o przyznanie prawa do specjalnego zasiłku opiekuńczego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością sprawowania opieki nad niepełnosprawnym mężem - K. K. Po rozpoznaniu powyższego wniosku organ pierwszej instancji decyzją z dnia [...] lipca 2013 r. odmówił przyznania wnioskowanego zasiłku. Jako podstawę prawną rozstrzygnięcia organ wskazał przepis art. 16a ust. 1, art. 20, art. 23-24 oraz art. 26 ustawy z dnia 28 listopada 2003r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. z 2006 r., nr 139, poz. 992 ze zm.). W motywach rozstrzygnięcia organ wyjaśnił, że wnioskodawczyni nie zrezygnowała z zatrudnienia, ani innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością sprawowania stałej opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności. Jak wynika z dokumentów załączonych do akt, wnioskodawczyni po dniu 1 października 1992 r. nie podejmowała zatrudnienia. Mąż wnioskodawczyni został, mocą orzeczenia z 2007 r., uznany za osobę niepełnosprawną w stopniu znacznym. Z tego powodu organ uznał, że nie ma bezpośredniego związku przyczynowo-skutkowego oraz czasowego między rezygnacją z zatrudnienia, a stanem zdrowia męża wnioskodawczyni.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne