19.02.2013 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 19 lutego 2013 r., sygn. II GSK 2226/11

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Magdalena Bosakirska Sędzia NSA Hanna Kamińska Sędzia NSA Janusz Zajda (spr.) Protokolant Michał Stępkowski po rozpoznaniu w dniu 6 lutego 2013 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Z. S.A. w P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 12 kwietnia 2011 r. sygn. akt VI SA/Wa 2431/10 w sprawie ze skargi Z. S.A. w P. na decyzję Komisji Nadzoru Finansowego z dnia [...] września 2010 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej za naruszenie przepisów o ofercie publicznej 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od Z. S.A. w P. na rzecz Komisji Nadzoru Finansowego kwotę 1.800 (jeden tysiąc osiemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. wyrokiem z 12 kwietnia 2011 r., sygn. akt VI SA/Wa 2431/10 oddalił skargę Z. SA w P. na decyzję Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) z [...] września 2010 r., nr [...] w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej za naruszenie przepisów o ofercie publicznej.

Sąd orzekał w następującym stanie faktycznym sprawy:

Postanowieniem z 31 sierpnia 2009 r. KNF wszczęła z urzędu postępowanie administracyjne w przedmiocie nałożenia kary administracyjnej w związku z podejrzeniem naruszenia przez Z. SA przepisu art. 56 ustawy z 29 lipca 2005 r. o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych (Dz.U. Nr 184, poz. 1539 ze zm.; dalej: ustawa o ofercie).

W toku przeprowadzonych czynności ustalono, że Spółka podlega wpływowi wahań kursów walutowych, a w szczególności EUR (euro) i USD (dolar amerykański), w których głównie realizowana była i jest sprzedaż eksportowa oraz zakupy importowe. Skarżąca systematycznie stosowała instrumenty pochodne, mające na celu zabezpieczenie kursu walutowego pod przyszłe wpływy eksportowe m.in. poprzez zawieranie terminowych kontraktów pochodnych typu forward oraz symetrycznych, zero kosztowych korytarzy opcyjnych. Zawierane w ramach tych korytarzy opcje opiewały na ten sam wolumen waluty i rozliczane były w tym samym dniu, sztywno określonym w umowie.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp