15.06.2012 Rachunkowość firm

Wyrok NSA z dnia 15 czerwca 2012 r., sygn. II GSK 1511/11

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Zofia Borowicz Sędzia NSA Czesława Socha (spr.) Sędzia del. WSA Jacek Czaja Protokolant Beata Kołosowska po rozpoznaniu w dniu 15 czerwca 2012 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej K. J. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 24 września 2010 r. sygn. akt VI SA/Wa 613/10 w sprawie ze skargi K. J. na decyzję Ministra Finansów z dnia [...] grudnia 2009 r. nr [...] w przedmiocie certyfikatu księgowego uprawniającego do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych 1. oddala skargę kasacyjną, 2. odstępuje od zasądzenia zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego w całości.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 24 września 2010 r., o sygnaturze VI SA/Wa 613/10 Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. oddalił skargę K. J. na decyzję Ministra Finansów z dnia [...] grudnia 2009 r., nr [...] w przedmiocie odmowy wydania certyfikatu księgowego uprawniającego do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Sąd I instancji podzielił stanowisko Ministra Finansów odnośnie niespełnienia przez skarżącą wymogów niezbędnych do uzyskania certyfikatu uprawniającego do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Chodziło o niespełnienie przez skarżącą wymogu wykształcenia określonego w § 3 Ministra Finansów z dnia 18 lipca 2002 r. w sprawie uprawnień do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych (Dz. U. Nr 120, poz. 1022 ze zm.), stanowiącego, że osoby ubiegające się o wydanie certyfikatu księgowego powinny posiadać wykształcenie wyższe magisterskie uzyskane na jednym z kierunków ekonomicznych o specjalności rachunkowość lub innej, dla której plan studiów i program kształcenia odpowiadał wymogom określonym przez organy uczelni dla specjalności rachunkowość, w jednostkach organizacyjnych uprawnionych zgodnie z odrębnymi przepisami do nadawania stopnia naukowego doktora nauk ekonomicznych. Skarżąca tak w dniu złożenia wniosku o wydanie certyfikatu, jak i w dniu wydania zaskarżonej decyzji nie ukończyła studiów magisterskich. Nie uzyskała dyplomu magistra, a w dacie składania do Ministra Finansów wniosku była w toku seminarium dyplomowego na studiach licencjackich na kierunku rachunkowość prowadzonych w Zachodniopomorskiej Szkole Biznesu w Szczecinie. Sąd wskazał, że poza niespełnieniem powyższego wymogu, uczelnia, na której studiuje skarżąca, nie posiada uprawnień do nadawania stopnia naukowego doktora nauk ekonomicznych, co stanowi kolejną przesłankę negatywną w świetle przytoczonego przepisu rozporządzenia, nawet jeśli skarżąca uzyska w przyszłości tytuł magistra. Podkreślono dodatkowo, że warunki do uzyskania certyfikatu muszą być spełnione w dacie orzekania przez organ, a zatem nie jest możliwym wydanie rozstrzygnięcia niejako na przyszłość. Organ obowiązany jest działać na podstawie i w granicach prawa, co oznacza, że nie może się kierować względami natury słusznościowej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty