21.12.2012 Podatki

Wyrok NSA z dnia 21 grudnia 2012 r., sygn. II FSK 1018/11

Art. 16 ust. 7 ustawy o podatku od spadków i darowizn należy do przepisów prawa materialnego. Zasadą zaś jest, że do przepisów prawa materialnego stosuje się przepisy obowiązujące w dacie zaistnienia stanu faktycznego. Zastosowanie zatem co do zasady znajdują przepisy materialne obowiązujące według stanu prawnego obowiązującego w czasie wystąpienia zdarzeń powodujących skutki podatkowe.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Bogusław Dauter, Sędzia NSA Anna Dumas, Sędzia del. WSA Maciej Jaśniewicz (sprawozdawca), Protokolant Agata Grabowska, po rozpoznaniu w dniu 21 grudnia 2012 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej D. C. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 7 grudnia 2010 r. sygn. akt III SA/Wa 1077/10 w sprawie ze skargi D. C. na interpretację Dyrektora Izby Skarbowej w W. działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 11 stycznia 2010 r. nr [...] w przedmiocie podatku od spadków i darowizn oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 7 grudnia 2010 r., sygn. akt III SA/Wa 1077/10, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę D. C. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 11 stycznia 2010 r., w przedmiocie podatku od spadków i darowizn.

W uzasadnieniu Sąd wskazał, że pismem z dnia 20 października 2009 r. D. C. zwróciła się z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie zachowania ulgi określonej w art. 16 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t.j. Dz. U. z 2004 r. Nr 142, poz. 1514 ze zm., dalej jako "u.p.s.d."). Wnioskodawczyni przedstawiła stan faktyczny, z którego wynikało, że w dniu 2 września 2005 r. otrzymała od matki w drodze darowizny spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego. Skorzystała ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn na podstawie art. 16 ust. 1 i 2 u.p.s.d. Zamierzała sprzedać spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego w 2009 r. (przed upływem 5 lat od daty jego nabycia), a środki pieniężne pochodzące ze sprzedaży mieszkania w całości przeznaczyć na nabycie nowego lokalu mieszkalnego, wybudowanego przez spółdzielnię mieszkaniową. Skarżąca ma świadomość, że w ciągu 6 miesięcy od daty dokonania sprzedaży mieszkania niemożliwe będzie uzyskanie aktu notarialnego przenoszącego na nią własność nowobudowanego mieszkania, w wyniku czego nie dotrzyma warunku określonego w art. 16 ust. 7 pkt 2 u.p.s.d., przez co straci prawo do zwolnienia z podatku od spadków i darowizn. Natomiast jeśli skarżąca będzie miała 2 lata na przeznaczenie uzyskanych pieniędzy na nabycie nowego lokalu mieszkalnego, to niewątpliwie dotrzyma warunku i zachowa prawo do zwolnienia z przedmiotowego podatku.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne